RetroSfera vol.5 – festiwal komputerów, gier i konsol

Początkiem września w brzeskim Ratuszu Miejskim odbędzie się piąta edycja Festiwalu Komputerów, Gier i Konsol RetroSfera. Organizatorzy zapowiadają trzy dni pełne atrakcji, takich jak gamingowe strefy tematyczne, wirtualna rzeczywistość, koncerty, turnieje, strefa gastro i wiele, wiele innych!

Z wielką przyjemnością informujemy, że Przegląd Brzeski został patronem medialnym tego wydarzenia.
W najbliższych tygodniach przeczytać będziecie mogli kilka artykułów przygotowanych przez zespół RetroSfery. Mamy nadzieję, że wprowadzą Was one w klimat retro gamingu i pozwolą Wam odpowiednio nastroić się przed festiwalem RetroSfera, na który oczywiście już teraz serdecznie zapraszamy!


Powrót gier planszowych – renesans analogowej rozrywki w cyfrowym świecie

Gdy myślimy o współczesnej rozrywce, nasz umysł często błądzi ku cyfrowym grom, konsolom czy aplikacjom mobilnym. Jednak ostatnie lata przyniosły niespodziewany renesans jednego z najstarszych rodzajów zabawy – gier planszowych. Czym jest spowodowana ich odnowiona popularność?

1. Tęsknota za interakcją człowieka z człowiekiem
Żyjemy w erze, gdy większość naszej komunikacji odbywa się za pośrednictwem ekranów. Gry planszowe oferują coś, czego brakuje w świecie online – fizyczną, ludzką interakcję. Każdy ruch na planszy, każda wymiana spojrzeń, bezpośrednia rozmowa – to elementy, które czynią gry planszowe niezwykle atrakcyjnym sposobem spędzania czasu.

2. Złota era projektowania gier
Rozwój branży gier planszowych przyniósł nie tylko większą liczbę tytułów, ale także podniesienie jakości i różnorodności gier. Niezależni twórcy, korzystając z platform crowdfundingowych, wnoszą innowacyjne pomysły, które wcześniej byłyby trudne do zrealizowania przez duże wydawnictwa.

3. Estetyka i kolekcjonowanie
Często opakowanie gry, jakość użytych materiałów oraz detale artystyczne przyciągają uwagę potencjalnych graczy. Wiele osób odkrywa przyjemność z kolekcjonowania gier, podziwiając piękno i rzemiosło każdej pozycji w swojej kolekcji.

4. Gry edukacyjne i rozwijające
Gry planszowe stają się narzędziem edukacyjnym w szkołach i domach. Poprzez zabawę uczą logicznego myślenia, współpracy, negocjacji czy historii. Uznane są za efektywny sposób uczenia przez doświadczenie.

5. Lokalne sklepy i kawiarnie z grami
Rosnąca liczba miejsc, w których ludzie mogą spotkać się i grać w gry planszowe, odgrywa ważną rolę w popularyzacji tego hobby. Kawiarnie z grami stały się miejscem spotkań dla graczy, a regularne wydarzenia i turnieje zachęcają nowych fanów do włączenia się w środowisko.

6. Społeczność i kultura gier planszowych
Dzięki mediom społecznościowym i forom internetowym miłośnicy gier planszowych mogą dzielić się doświadczeniami, recenzjami i poradami. Festiwale i konwenty przyciągają tłumy, celebrując kulturę planszówek i integrując graczy…

…czego idealnym przykładem jest RetroSfera, która pomimo swojej cyfrowej strony ma również i tą analogową. Andrzej Miller z księgarni Sowa – odpowiedzialny za Strefę Bez Prądu to prawdziwy pasjonat, który oprócz pomocy przy naszym wydarzeniu sam współtworzy brzeską scenę gier planszowych.

Warto zaznaczyć, że rok w rok podczas RetroSfery odbywają się oficjalne turnieje w planszówki, które pozwalają stanąć na festiwalowym podium i zdobyć świetne nagrody.

W tym roku Andrzej przygotowuje turniej w grę Ubongo 3D ze stajni wydawnictwa Egmont.

Czym jest Ubongo 3D?
Ubongo 3D to fascynująca gra logiczna, która stawia wyzwanie graczom, by układali trójwymiarowe kształty na planszy w określonym czasie. Idealna dla miłośników łamigłówek i szybkiego myślenia.

Miło nam poinformować, że oprócz turniejów do Strefy Bez Prądu dołączają także wystawcy tj. firma Ply Games! Za jej sterami stoi Damian Korus, który z pewnością wielu z Was jest znany jako twórca i wydawca wyjątkowych gier planszowych.

Oto kilka z nich:
Exploration – czy jesteś gotowy, by odkryć nieznane?
Exploration: Warzone – kontynuacja przygód z dodatkiem adrenaliny!
Exploration RPG – zanurz się w rozbudowany świat gry role-playing!
Six Sided Summoner – magiczna bitwa czeka. Czy jesteś gotowy wezwać potęgę?

Nie można zaprzeczyć fali popularności, jaką przeżywają gry planszowe. W erze dominacji technologii, ludzie odkrywają ponownie prostą radość płynącą z siedzenia przy stole z rodziną i przyjaciółmi, analizując strategie i angażując się w rywalizację umysłową. Gry planszowe, łącząc tradycję z nowoczesnością, udowadniają, że nawet w cyfrowym świecie jest miejsce dla analogowej rozrywki. Wzrastająca popularność gier planszowych jest dowodem na to, że jako społeczeństwo tęsknimy za bezpośrednimi relacjami i wartościami, które wciąż pozostają niezmienne.

RetroSfera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *