BETON – spektakl Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska

Brzeskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl w ramach programu TEATR POLSKA 2023

BETON
Reżyseria: Michał Derlatka, Miejski Teatr Miniatura, Duża Scena BCK, sobota, 16.09.2023 – godz. 18.00, spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Bilety: 30 PLN – dostępne w kasie BCK oraz online

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorem.

OPIS SPEKTAKLU:

Adaptacja nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. „Już nie tylko poznajemy specyfikę falowca i dane na jego temat. Jesteśmy również świadkami pełnego humoru obrazu epoki PRL-u, którego osobliwy budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku jest przykładem. Falowiec staje się Polską w pigułce, głosem mieszkańców budynku nie tylko o perle architektury socjalizmu, ale też o Polsce, w której żyją” (Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl).

Wykonawcą głównej roli i autorem scenografii jest brzeżanin – Wojciech Stachura, który otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz niedawno nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę na festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

WOJCIECH STACHURA:

Pochodzący z Brzegu aktor, który ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku, gdzie już w trakcie studiów udało mu się pracować w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. Nawiązał również współpracę z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, biorąc udział w spektaklu „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” w reż. Justyny Sobczyk. Najważniejsze role: Merkucjo w „Montecchi i Capuletti” w reż. Rusłana Kudaszowa, Lockit w „Operze żebraczej” w reż. Artura Dwulita, tytułowa rola w „Bruno Sznajderze” w reż. Mateusza Tymury, Chick w „Małej śmierci” w reż. Katarzyny Kołodziejczak. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek, odpowiadał za konstrukcję lalek m.in. do dyplomu indywidualnego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu na podstawie „Czekając na Godota” w reż. Agaty Kucińskiej oraz spektaklu „Mała śmierć” w reż. Katarzyny Kołodziejczak, zrealizowanego w ramach stypendium „Młodzi Twórcy” w Białymstoku. W Miniaturze debiutował w kwietniu 2013 roku rolą młodego Fahrenheita w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki.

OBSADA SPEKTAKLU:

wykonanie: Wojciech Stachura
wykonanie piosenek: Marta Złakowska
głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski

INFORMACJE:

czas trwania: 65 minut
grupa wiekowa: młodzież (16+) i dorośli
koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura
konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
muzyka: Sarapata Sound Workers
data premiery: 25 listopada 2020
miejsce premiery: Miejski Teatr Miniatura

Pokazy spektakli i warsztaty odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BCK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *