Patriotycznie w ZSB w Brzegu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości

W Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu uczniowie spotkali się w piątek (10 listopada) na szkolnej uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości.

To niezwykła lekcja historii, ale także manifestacji miłości do Ojczyzny, manifestacji pamięci o tym, co było, a o czym należy pamiętać. To oddanie szacunku tym, którzy walczyli o naszą wolność.

W tym niezwykłym dniu nie zabrakło wśród społeczności szkolnej gości, na czele z Wicestarostą Ewą Smolińską oraz szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brzegu – ppłk Andrzejem Mudrakiem, Dowódcą 171 Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu – ppłk Wojciechem Świerczem, a także z majorem Jakubem Kłeczkiem z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

Uroczystość rozpoczęła się od Mazura Dąbrowskiego, w wykonaniu szkolnego chóru, w którego skład weszli uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego – klasa 1 TSW oraz klasa 2 TSP (mundurowa) i dzieci z klasy II B z zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu.

– Hymn narodowy, zawsze, gdy śpiewam, czuję dumę i zaszczyt z bycia Polką – mówiła jedna z uczennic klasy 2 TSP.

Katechizm polskiego dziecka – Władysława Bełzy, w wykonaniu młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, wzruszył każdego obecnego na uroczystości.

W Narodzie siła! Słowa te mają ogromną głębię – skłaniają do myślenia o wielkich postaciach historycznych, które walczyły o niepodległą Polskę, ale także w odniesieniu do nas – bo poprzez postawę i działanie nie zapominamy!

Nie zapominamy, przypominamy recytując i śpiewając, tak jak żołnierze podczas I wojny światowej: „My Pierwsza Brygada”, a następnie Blanka Kłembicka z kl. 1 C w przepięknym wykonaniu pieśni: „Rozkwitały pąki białych róż”, która wpisuje się w nurt twórczości legionowej.

A na zakończenie wspólne śpiewanie „Roty” autorstwa Marii Konopnickiej. Wzniosłe wykonanie „Roty” przez szkolny chór spowodowało, że wszyscy powstali i w wielkim, prawdziwym skupieniu (wielu ze łzami w oczach) odśpiewali ten hymn polskości. Była to chwila, w której każdy dał wyraz swojego patriotyzmu – miłości do Ojczyzny.

Naszym zadaniem jest przypominanie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadamianie, że mamy to szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Bo „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” (Marszałek Józef Piłsudski), a „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” (Jan Paweł II).
Każdego dnia budujmy dobre imię naszej Ojczyzny, którą jest Polska.

Uroczystość przygotowały: Marta Rabenda, Agata Scąber, Agnieszka Pietraszek i Monika Wojciechowska

3 thoughts on “Patriotycznie w ZSB w Brzegu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości

 1. Wow, marvelous blog layout! How lengthy
  have you ever been running a blog for? you make blogging glance easy.
  The total look of your site is wonderful, let alone the content!
  You can see similar here sklep online

 2. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Thank
  you! I saw similar article here: Auto Approve List

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *