Policjanci z Grodkowa realizują projekt „Przedszkolak ratuje”

Policjanci z Komisariatu Policji w Grodkowie włączyli się we wspólną inicjatywę samorządu Województwa Opolskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu „Przedszkolak ratuje”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim umiejętność skorzystania z numeru alarmowego 112, podania niezbędnych informacji dyspozytorowi w sytuacji zagrożenia i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej osobie. Dzieci poprzez zabawę uczą się najlepiej, a ten projekt właśnie taką formę zakłada.

W ramach projektu mundurowi z Grodkowa odwiedzili przedszkola w swoim mieście. St. asp. Justyna Rusin wraz z st. sierż. Józefem Bugajskim przeprowadzili z najstarszymi dziećmi zajęcia, których tematem była pierwsza pomoc i umiejętność korzystania z numeru alarmowego 112. Podczas zajęć dzieci ratowały swoje pluszaki. W takich inicjatywach dobra zabawa idzie w parze ze zdobywaniem nowych i bardzo ważnych umiejętności.

Głównymi celami projektu jest to, aby dziecko:
– znało wizerunek policjanta, ratownika medycznego i strażaka;
– rozumiało, jak ważne jest wezwanie fachowej pomocy w nagłych przypadkach;
– znało numer alarmowego 112 i potrafiło skorzystać z niego, gdy nie ma w pobliżu dorosłej osoby;
– potrafiło ocenić stan zagrażający życiu lub zdrowiu osoby, z którą przebywa.

W ramach projektu dzieci uczą się dzwonić na numer alarmowy 112:
– podaj adres, a jeśli go nie znasz dokładnie, opisz miejsce, w którym się znajdujesz,
– krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić – np. ktoś w domu stracił przytomność, czy wybuchł pożar.
– odpowiadaj na pytania operatora – to informacje niezbędne dla służb ratunkowych,
– nie rozłączaj się w trakcie przyjmowania zgłoszenia, dyspozytor może potrzebować więcej informacji, może też udzielić wskazówek, jak powinieneś się zachować,
– jeśli w pobliżu jest bliska osoba, poproś ją o pomoc.
– na numer alarmowy 112 dzwoń TYKLO w nagłych sytuacjach, które wymagają interwencji służb ratowniczych sytuacjach. Nie można blokować numeru alarmowego i korzystać z niego w nieuzasadnionych przypadkach lub robiąc sobie żarty.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy Opolskiego Centrum Edukacji, Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

KPP w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *