Dzięki wsparciu Powiatu Brzeskiego na Słowiańskiej powstała nowa kuchnia dla uczniów kształcących się w zawodach kucharza, cukiernika oraz technika żywienia i usług gastronomicznych

Dzięki wsparciu Powiatu Brzeskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu powstała nowa kuchnia z pełnym wyposażeniem, z której korzystać będą uczniowie szkoły branżowej pierwszego stopnia w zawodach kucharz i cukiernik oraz uczniowie z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Inwestycja kosztowała blisko 150 000 złotych.

Szkoły zawodowe przeżywają swój renesans – mówi Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego. Przez lata mówiło się o nich zupełnie niesłusznie, że są dla uczniów najgorszym możliwym wyborem. Obecnie na rynku pracy brakuje młodych ludzi posiadających konkretny zawód. Udało się nam otworzyć w ZSZ nr 1 cieszącą się dużą popularnością szkołę branżową pierwszego stopnia. Kształcące się tam osoby mają status ucznia, a nie młodocianego pracownika. Nowa kuchnia, która niedawno powstała na Słowiańskiej, z pewnością pomoże kadrze nauczycielskiej w kształceniu dobrych fachowców. Jestem przekonany, że doskonale poradzą oni sobie, pracując w przyszłości w swoich wyuczonych zawodach.

Uczniowie ze szkoły branżowej pierwszego stopnia, a także technicy żywienia i usług gastronomicznych, mają bardzo dużo zajęć praktycznych – mówi Wioletta Frankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Przestaliśmy się już mieścić w naszej kuchni i potrzebowaliśmy kolejnego pomieszczenia. Bardzo dziękuję władzom powiatu za wsparcie. Dzięki temu możemy dać naszym uczniom możliwość rozwijania ich talentów w bardzo komfortowych warunkach.

Warto dodać, że uczniowie z ZSZ nr 1 mieli już okazję wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi podczas kilku imprez, na których odpowiadali za catering. Osoby, które spróbowały przygotowane przez nich potrawy, zgodnie twierdzą, że zostały one wykonane na bardzo wysokim poziomie. Absolwenci Słowiańskiej pracują już z kolei w hotelach, restauracjach i różnego rodzaju firmach gastronomicznych. Szkoła bierze też udział w wielu konkursach, które dają możliwości rozwoju w zawodach gastronomicznych. W tym roku szkolnym dwie uczennice w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zakwalifikowały się do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu „Czas na Rybę”.

Bardzo dobrze układa się nam współpraca z brzeską restauracją Mario – mówi Wioletta Frankiewicz. Pożyczamy od nich sprzęt potrzebny do przygotowania cateringu na większe imprezy. Ostatnio otrzymaliśmy też 200 szklanek. Mamy coraz lepiej wyposażone kuchnie i bardzo dobrych nauczycieli. Możemy zatem działać naprawdę profesjonalnie.

Kierunki związane z żywieniem są obecnie dobrym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którym zależy na zdobyciu zawodu i konkretnych umiejętności. Podczas swojej nauki w ZSZ uczniowie ze szkoły branżowej odbywają zajęcia praktyczne w kuchniach znajdujących się na Słowiańskiej. Osoby kształcące się w technikum mają ponadto dwa razy miesięczne praktyki u pracodawców z naszego regionu.

W planach mamy utworzenie szkoły branżowej drugiego stopnia – dodaje Wioletta Frankiewicz. Zgłosiliśmy się już w związku z tym do Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Chcemy umożliwić uczniom kontynuację nauczania. Kucharze będą mogli szkolić się w kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, a cukiernicy w kierunku technik technologii żywności. To oczywiście bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oprócz zawodu zdobyć również średnie wykształcenie.

2 thoughts on “Dzięki wsparciu Powiatu Brzeskiego na Słowiańskiej powstała nowa kuchnia dla uczniów kształcących się w zawodach kucharza, cukiernika oraz technika żywienia i usług gastronomicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *