Jeśli klasa wojskowa, to tylko w ZSB w Brzegu

Od wielu lat Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu prowadzi klasy mundurowe – co stało się już tradycją i znakiem rozpoznawczym naszej szkoły. Zaczęliśmy od technika logistyki z innowacją mundurową, obecnie technika spedytora z oddziałem przygotowania wojskowego (OPW).

Teraz, po pierwszym półroczu, możemy pochwalić się pełnym umundurowaniem uczniów.

Nasz uczeń otrzymuje w ramach przyznanej dotacji – zestaw jednolitego ubioru, czyli mundur, bluza, beret, bluza ocieplana, plecak taktyczny, rękawice i czapka zimowa oraz wyposażenie specjalistyczne służące do realizacji programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Co ważne uczeń nie ponosi żadnych kosztów.

Jeśli klasa o profilu wojskowym, to warto wybrać taką, którą rekomenduje Ministerstwo Obrony Narodowej. Taką tylko ma ZSB w Brzegu, w której program nauczania oparty jest o aktualne szkolenie wojskowe, a po jej ukończeniu absolwenci mają możliwość zastania żołnierzami.

W trakcie nauki uczniowie przechodzą szkolenie wojskowe zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej. Zajęcia prowadzą instruktorzy z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

Uczniowie w trakcie pięciu lat mają szansę zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne każdemu żołnierzowi. Przed klasą 1 TSW zajęcia w formie teoretycznej i praktycznej. OPW nastawione jest nie tylko na osiągniecie wysokiej sprawności fizycznej, ale również umiejętności poruszania się w terenie, współdziałania w grupie, posługiwania się różnymi typami broni, pokonywania przeszkód. W najbliższym czasie realizować będą treści z zakresu sztuk walki i sprawnościowego pokonywania toru przeszkód.

Uczniowie OPW dzięki dotacjom z MON oraz Starostwa Powiatowego w Brzegu otrzymali bezpłatnie umundurowanie, ale to nie wszystko, mogą liczyć również na: na ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej, będą uprawnieni do odbycia skróconej służby przygotowawczej.

Obecnie dwie klasy – 1 TSW z OPW oraz 2 TSP z innowacją mundurową, przygotowują się do uroczystego ślubowania, które już wiosną tego roku.

ZSB w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *