Metamorfoza w DeLaVerze

Już ponad dekadę pizzeria DeLaVera rozpieszcza nasze podniebienia. Każdy smakosz pizzy może przebierać w 51 różnych kompozycjach smakowych. Oprócz pizzy w menu znaleźć można również kebab i sałatki.

W ostatnim czasie lokal przeszedł metamorfozę. Dotychczasowe boxy zostały zastąpione o wiele bardziej wygodnymi kanapami, a w menu pojawiła się dodatkowa pozycja – pizza miesiąca, której składniki uzależnione są od pory roku.

Podstawowym atutem lokalu jest fakt, że pizza jest tu wypiekana w piecu opalanym drewnem. O zaletach tej technologii pisałem już wcześniej, a więc przypomnę tylko, że pizza z pieca opalanego drewnem to powrót do korzeni. Tak się robiło, zanim wygodne elektryczne piece zdominowały gastronomię. Wymaga wprawdzie o wiele więcej pracy i umiejętności, ale wielu uważa, że kto jej spróbuje, innej już jeść nie będzie chciał.

Idealna pizza powinna być zarówno miękka, jak i chrupiąca. W piecach opalanych drewnem nie da się tak naprawdę niczego zautomatyzować. Tu nie ma termostatu, a końcowy efekt zależy od kunsztu piekarza, jego wyczucia i doświadczenia. Wszystko jest tu bardziej złożone i żmudne – wybór drewna, samo rozpalanie, doprowadzenie do żarzenia, równomierne rozprowadzenie żaru, a wreszcie empirycznie dobrany czas pieczenia.

Dlatego lokal stawia na stałych, sprawdzonych pracowników. Naszą ulubioną pizzę od lat przygotowuje Pani Paulina, której doświadczenie jest najlepszym gwarantem jakości.

Dlaczego pizza pieczona w piecach opalanych drewnem smakuje lepiej? Zdaniem znawców tematu, dzieje się tak dlatego, że płonące drewno wydziela specyficzny aromat, który przenika do wypiekanego ciasta. Temperatura w takim tradycyjnym piecu sięga od 400 do 500 stopni Celsjusza. Jest ona idealna dla pizzy, a wypiekane w takiej temperaturze ciasto staje się rumiane i chrupiące. Jednak czas jego pieczenia waha się w granicach od jednej do półtorej minuty. To wymaga szczególnej uwagi. Tu znowu kunszt Pani Pauliny jest niezastąpiony.

O wiele łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze do wypiekania pizzy są piece gazowe i elektryczne. Jednak z uwagi na wspomniany wcześniej niepowtarzalny smak ambitni restauratorzy coraz częściej decydują się na piec tradycyjny.

Tradycyjny piec sprawia, że proces wypiekania jest prawdziwie magicznym spektaklem. Sama jego obecność, widok trzaskających w palenisku drew, stanowi dodatkową atrakcję lokalu. Uprzyjemni nam czas oczekiwania i tworzy miłą atmosferę.

Pizzeria DeLaVera to lokal, do którego warto wybrać się ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną, aby zjeść prawdziwa włoską pizzę z pieca opalanego drewnem.

Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny

One thought on “Metamorfoza w DeLaVerze

  1. I am not sure where youre getting your info but good topic I needs to spend some time learning much more or understanding more Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *