Transparentność i kompetencje to gwarancja sukcesu dla miasta. Rozmowa z Violettą Jaskólską-Palus, kandydatką na Burmistrza Brzegu

Pierwsza tura wyborów za nami – gratulujemy sukcesu i wejścia do drugiej tury. Jakie refleksje po tym aktywnym czasie?
Po pierwsze dziękuję wszystkim Mieszkańcom za obdarzenie mnie zaufaniem i ogrom poparcia. Dziękuję Państwu, to dzięki Wam jestem w drugiej turze! Gratuluję wszystkim kontrkandydatom, którzy tak jak ja, postawili na zmianę w Brzegu. Jestem wdzięczna za ich obecne poparcie w 2 turze i liczę na owocną współpracę w Radzie Miejskiej. Ufam, że głoszone przez kandydatów wszystkich postulaty były szczere i wspólnie dla naszych Mieszkańców będziemy dbać o Brzeg. Chciałabym w zgodzie współpracować, jestem otwarta na rozmaite propozycje. Musimy współdziałać, mimo odmiennych poglądów czy światopoglądów. Jestem otwarta na porozumienie i pracę ponad podziałami. Wszyscy Brzeżanie mają dość konfliktów i okropnych relacji między radnymi oraz między radą i burmistrzem. Czas z tym skończyć. Pora wprowadzić nową jakość opartą na dobrych relacjach i życzliwości. Będę o to zabiegać. Ze swojej strony zapewniam, że jestem gotowa na dialog z każdym. Do kontrkandydatów, którzy popierają mnie w 2 turze, kieruję wyrazy wdzięczności – wiem, że mamy wspólny cel: pozytywne zmiany w mieście.

Doszły do nas słuchy, że niektóre komitety miały już rozdane stanowiska, jak wygląda to w Pani przypadku? Będą rewolucje w instytucjach miejskich?
Słyszałam o tym i zapewniam, że w moim środowisku nie miało to miejsca. Będzie ewolucja, nie rewolucja. Stanowiska dyrektorów, prezesów i kierowników powinny być mianowane ze względu na kompetencje, doświadczenie, efektywność pracy oraz przede wszystkim sprawiedliwe konkursy. Dziś zapewniam, że nie planuję nagłych zmian kadrowych w Urzędzie Miasta czy podległych instytucjach. Do tego potrzeba analiz. Jeśli rzetelni specjaliści na różnych stanowiskach dobrze wykonują swoją pracę, to głupotą by było zamienianie tych osób na osoby niekompetentne! Wiem, że tak się dzieje… stanowiska za poparcie i przysługi za zasługi. To nie ja i nie mój styl zarządzania. Transparentność i kompetencje – to gwarancja sukcesu dla miasta. Kolesiostwo już było. Ja stawiam na wysoką jakość zarządzania. Burmistrz rzecz jasna ma prawo do wybrania najbliższych, najbardziej zaufanych współpracowników, czyli swoich zastępców.

Możemy ich poznać już dziś?
Przyjdzie na to właściwy czas, zapewniam, że to kompetentne osoby, spoza układów politycznych. Brzeg będzie w dobrych rękach.

Jak minął ostatni tydzień?
W ostatnim tygodniu nie zwolniliśmy tempa. Wraz z moją drużyną spotykałam się z mieszkańcami. Praktycznie codziennie byłam w różnych rejonach Brzegu, by rozmawiać z ludźmi. Za mną także Brzeski Tydzień Autyzmu, który wspieram całym sercem. To inicjatywa, którą zapoczątkowałyśmy wraz z Grażyną Lechki, prezeską Stowarzyszenia „Zdrowie” działającego przy naszym Medyku. Działania w ramach wydarzenia odbywały się w Brzeskim Centrum Kultury oraz Zamku Piastów Śląskich. Jestem niesamowicie wdzięczna dyrektorom: Dariuszowi Byczkowskiemu oraz Jackowi Ochmańskiemu, od lat świetne nam się współpracuje.

Frekwencja w wyborach nie była chyba satysfakcjonująca?
Niestety. Ja z całego serca zachęcam zwłaszcza młode osoby do udziału w wyborach, każdy głos ma ogromne znaczenie. Proszę wszystkich Brzeżan – w niedzielę pójdźcie do urn. To nasz przywilej, korzystajmy z możliwości kreowania naszej rzeczywistości, naszego wspólnego Brzegu.

Obecny burmistrz sporo obiecuje dla miasta. Czy Pani również może coś obiecać?
Nasze miasto będzie realizowało w najbliższym czasie szereg potrzebnych inwestycji. Jest to głównie zasługa obecnego wiceburmistrza Pana Bartłomieja Kostrzewy i jego zespołu w Urzędzie Miasta. Wspaniale pozyskiwali środki na rozwój miasta, stąd i planowane inwestycje. Planowane są realizacje zadań z zakresu rewitalizacji współfinansowanych ze środków Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027 (środki unijne). Alokacja dla Gminy Brzeg wynosi 6 800 000,00 zł. Łączna wartość wszystkich działań szacowana jest na kwotę ok. 10 000 000,00 zł. Gmina Brzeg w ramach środków na rewitalizację planuje złożyć wnioski, dzięki którym odbędą się działania: rewitalizacja terenu przy PSP nr 5 w Brzegu na potrzeby ogólnodostępnego skateparku, rewitalizacja zabytkowych parków i ogrodów w Brzegu, na które to zadanie składają się cztery przedsięwzięcia: rewitalizacja części Parku Centralnego tzw. górna półka (alejki, mała architektura, oświetlenie, monitoring), kompleksowa rewitalizacja ogrodów zamkowych (alejki, mała architektura, tarsa i kamienne schody, fontanny, oświetlenie, ogrodzenie, zieleń ogrodowa), rewitalizacja ogrodu przy Brzeskim Centrum Seniora wraz z zagospodarowaniem na potrzeby rekreacji i działań kulturalnych, rewitalizacja skweru łączącego Park nad Fosą z Parkiem nad Odrą w celu połączenia dwóch części plant miejskich.
Doszły mnie słuchy od naszych Seniorów, że obecny burmistrz przekazuje informacje, że tylko on jest gwarantem realizacji tych działań – dla młodzieży i właśnie Seniorów. To nie jest prawdą, mi również na sercu leżą te grupy społeczne i tak ważne obiekty jak skatepark oraz rozwój Brzeskiego Centrum Seniora nie będą zagrożone. Spokojna głowa. Również prawdą nie jest, że jestem przeciwniczką sportu i rozwoju kultury fizycznej. Zawsze trzymam kciuki za nasze kluby sportowe i sportowców, będę ich wspierać.

Niczego Pani nie obieca?
Żadne gruszki na wierzbie. Ciężką pracę, empatię i otwartość do ludzi. Najpierw należy poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców – to priorytet. Słuchać, rozmawiać i działać. Mój program wyborczy jest właśnie autentyczną odpowiedzią na lokalne problemy. Poparty realnymi kalkulacjami. Jeśli pojawią się perspektywy dodatkowych funduszy zewnętrznych, z chęcią usiądę do jednego stołu, by przedyskutować także założenia programowe moich kontrkandydatów, którzy będą radnymi. Jestem otwarta na rozmowy i odmienny punkt widzenia. Chyba dałam się już poznać jako osoba konsekwentna i słowna, potrafię dążyć do celu. Jeśli z Radą Miejską będziemy mieli wspólny cel – to będzie sukces dla Brzegu.

Ale wiceburmistrza Kostrzewy nie będzie już na stanowisku wiceburmistrza?
Wszyscy już chyba wiedzą, że Pan Kostrzewa jest już nowym Burmistrzem Niemodlina, czego mu serdecznie gratuluję. Brzeg traci świetnego specjalistę od pozyskiwania środków unijnych. Gdyby Pan Jerzy Wrębiak był znakomitym kandydatem na stanowisko Burmistrza Brzegu, miałby 73% w 1 turze, jak Pan Bartek w Niemodlinie. A tak się składa, że statystyki nie kłamią… Zaledwie 4003 mieszkańców poparło obecnego burmistrza, a 7500 mieszkańców opowiedziało się za zmianą. To zdecydowanie czerwona kartka.

Nowa Rada Miejska jest już w gotowości do pracy. Jak się Pani zapatruje na jej skład?
Zarządzanie miastem to wspólna misja burmistrza i Rady Miejskiej. Widzę w naszej radzie potencjał – do pracy i współpracy. Serdecznie gratuluję naszym radnym wyników! Myślę, że to będzie dobre 5 lat dla Brzegu. Ufam, że przecież nam wszystkim właśnie na tym zależy. Bez różnicy, z jakiej partii czy komitetu startowali radni – cel mamy wspólny. W przeszłości było za dużo konfliktów i prywatnych konfliktów w tej przestrzeni. Czas z tym skończyć. Będę z pewnością zabiegać o aktywizację Młodzieżowej Rady Miasta i o opiniotwórczość Rady Seniorów. Myślę także nad powołaniem lokalnej Rady Kobiet. Powoli robi się to standardem w polskich miastach. A przecież czas na podniesienie standardu i w naszym mieście.

O co mieszkańcy pytają najczęściej? Jakie problemy zgłaszają?
O dziurawe drogi, tonące w wodzie podwórka, o toalety w parkach i przy placach zabaw – a w zasadzie ich brak, o sprawy dotyczące naszych Seniorów – opiekę zdrowotną i opiekuńczą, o brak miejsc w żłobku publicznym i nasz niereprezentacyjny rynek. Lokalni przedsiębiorcy są bardzo otwarci na rozmowy, ich trapi bardzo wiele problemów. Są dla naszego miasta bardzo ważni, powinniśmy się wspierać. Młodzież sygnalizuje brak miejsc do rozrywki i atrakcji. Młodsi i starsi twierdzą, że nic tutaj się nie dzieje. Zbyt mało się promujemy jako miasto, a potencjał mamy ogromny. Jeśli już coś się u nas dzieje – informacje nie trafiają do brzeżan. Ale spokojnie, to wszystko da się naprawić!
Dlatego zachęcam do aktywności 21 kwietnia, proszę o udział w wyborach i postawienie na nową jakość, wyższy standard zarządzania miastem, na współpracę i dobre relacje. Na rozwój Brzegu! Zróbmy to wspólnie. Zadbajmy o nasz dom – nasze miasto Brzeg!

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w drugiej turze wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *