Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Brzeg na mapie wydarzeń!

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę narodową, regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, propagowanie dialogu międzykulturowego oraz rozwój lokalnej turystyki. Organizuje się wiele atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcając do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzując wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. W ciągu wielu lat – przy wsparciu władz samorządowych, dziesiątek organizacji pozarządowych, setek organizatorów poszczególnych wydarzeń oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych – powstała wyjątkowa formuła tego projektu. W tym roku z ogromnym zaangażowaniem społecznym projekt nabiera silnego wiatru w żagle także w Brzegu.

Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni, którego wybór jest nie lada wyzwaniem – musi on umożliwić organizację atrakcyjnych wydarzeń we wszystkich zakątkach kraju, bez względu na region i bogactwo miejscowej spuścizny kulturowej. Do tej pory EDD odbywały się pod takimi hasłami jak.: „Kamienie milowe”, „Tajemnice codzienności”, „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, „Niepodległa dla wszystkich” czy „Polski splot”.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września, pod hasłem „Szlaki.Sieci. Połączenia”.

Zarówno w Brzegu, jak i innych miejscowościach Powiatu Brzeskiego, będą odbywały się różnorodne wydarzenia: warsztaty, pokazy, spotkania z twórcami, wykłady, koncerty, zwiedzania zabytkowych obiektów, jarmark promujący lokalnych rękodzielników i rzemieślników. Inicjatywy na terenie naszego miasta będą realizowane w różnych lokalizacjach: Ratusz, Muzeum Piastów Śląskich, NOK Herbaciarnia oraz w pracowniach organizatorów poszczególnych wydarzeń.

Poniżej kilka propozycji warsztatów i wykładów, które odbędą się między 7 a 15 września:
„Szyjemy marzenia, łącząc pokolenia igłą i nitką”
„Malowana szlajfka””
„Łąka w glinie”
„Malowanie tradycyjnych wzorów na bawełnianych torbach”
„Szlakiem ziołowych soli. Tworzymy kobiece połączenia. W sieci magii, kobiet i ziół”
„Planszówki łączące pokolenia: wspólne dziedzictwo w grze”
„Rytuał, ciało, psychologia – czyli jak wprowadzać zmiany w swoim życiu, aby działały!”
„Jak budować i pielęgnować zdrowe relacje – ze sobą – z bliskimi”
„Nocny spacer zmysłów szlakiem Piastów Śląskich”

Więcej wydarzeń i szczegółowe informacje dotyczące terminów, lokalizacji i ewentualnych zapisów znaleźć można TUTAJ.

Koordynatorką działań w ramach EDD w Brzegu jest dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, a wparciem i patronatem objęła wydarzenie Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus. Wraz z inicjatywną grupą tego przedsięwzięcia, czyli Kręgiem Twórczych Kobiet Ziemi Brzeskiej, zapraszamy do aktywnego udziału!

Ewelina Antonowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *