Mieszkańcy Brzegu darzą swoje miasto czułością i sentymentem. Chętnie pogłębiają wiedzę o historii i kulturze miasta oraz współtworzą jego codzienność na wielu obszarach, korzystając z fachowego potencjału lokalnych historyków, twórców, animatorów kultury i sportu, pasjonatów i hobbystów. W ostatnich latach przybywa literatury, która poprzez tematykę i autorów związana jest z Brzegiem. Są to książki historyków, literatura dla dzieci oraz powieści brzeskich autorek!
Wielu brzeżan doskonale zna publikacje Romualda Nowaka – historyka sztuki, Honorowego Obywatela Brzegu. Wśród nich znajdują się m.in.: „Mój Brzeg”, „Brzeżanie i sacrum: wystrój kościoła św. Mikołaja w Brzegu od XV do XXI wieku”, „Magia iluzji: dzieło Jana Kulbena”, czy „Smak historii: Willa Magnolia; Wozownia”.
Poszukiwacze tajemnic historii Brzegu nie mogą przeoczyć publikacji historyka i regionalisty Andrzeja Peszki: „Ślady, świadectwa brzeskiej przeszłości” przybliżającej czytelnikom losy nieznanych dotąd, zapomnianych i nieistniejących już zabytków. Warto sięgnąć też po dwujęzyczny album „Brzeg” oraz po opracowanie dotyczące problematyki wyznaniowej w Brzegu w XVIII i XIX wieku „Wieże wiary”.
Bogatą historię Brzegu podaje w smakowitej formie legendy Ewa Fonfara (Liszka), której pasją jest barwne odkrywanie i opisywanie tajemnic dawnego Brzegu. Cykl legend: „Brzeg. Dotknij legendy” oraz „Brzeg. Tajemniczy. Legendarny. Twój” to wspaniały miks faktów i fikcji, zgrabna konfiguracja historii i bajki dla czytelników w każdym wieku.
Czy wiecie, że akcja książeczki dla dzieci Magdaleny Zarębskiej „Skąd jest Pola?” toczy się w Brzegu? Pouczająca historia o przyjaźni, tolerancji i wzajemnej akceptacji daje też dobrą sposobność, aby mali czytelnicy dowiedzieli się kilku ciekawostek o naszym mieście. Będące dopełnieniem ilustracje Elżbiety Moyski wiernie odwzorowują fragmenty ulic, zabytki i inne obiekty architektury miejskiej.
Na koniec niespodzianka dla miłośników literatury pięknej. Miłośnicy fantasy zapewne znają Milenę Wójtowicz, brzeżankę z wyboru, autorkę przezabawnej intrygi kryminalnej rozgrywającej się w nierzeczywistym świecie istot nienormatywnych, ale w bardzo rzeczywistym miejscu – w Brzegu! Dla mieszkańców Brzegu i okolic poruszanie się po znajomych miejscach akcji powieści „Post Scriptum” razem z jej bohaterami będzie nie lada gratką.
„Czerwony pamiętnik” to udany debiut literacki autorstwa Eweliny Klimko, rodowitej brzeżanki. Idąc za głosem powołania pisarskiego, autorka bez reszty oddała się pasji twórczej, czego zwieńczeniem jest druga powieść – „Niezapominajka”. W obu książkach wątki historyczne przenikają się ze współczesnymi, a dynamiczna akcja i perypetie bohaterów są ich niewątpliwym atutem.
Wszystkie wymienione publikacje znajdziecie w wypożyczalniach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Serdecznie zapraszamy do lektury!
MBP w Brzegu
Przeczytaj też: 26. Syfon Brzeg 2024. Ludzie – Muzyka – Sztuka – Literatura