13 stycznia o godzinie 17.30 na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie o tym, że w jednym z mieszkań w Brzegu młoda kobieta znalazła swoją nieprzytomną babcię w wannie. Na miejsce natychmiast, zostały skierowane służby ratunkowe. Niestety mimo podjętej przez zespół ratownictwa medycznego reanimacji, nie udało się przywrócić funkcji życiowych 74-letniej kobiecie.
Policjanci pod nadzorem prokuratury wykonali szereg czynności, które mają pomóc w wyjaśnieniu przyczyn i okoliczności śmierci kobiety. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną mógł być tlenek węgla, który według pomiarów strażaków był nagromadzony w łazience.
Przypominamy o zasadach korzystania z pieców ogrzewających nasze mieszkania, grzejących wodę czy kuchenek gazowych. Zachęcamy do corocznych przeglądów urządzeń, a także czyszczenie przewodów kominowych. Niestety jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia jest wadliwa instalacja grzewcza. Przypominamy również, aby nie uszczelniać dodatkowo okien i nie zaklejać kratek wentylacyjnych. Ich zadaniem jest wymiana powietrza i dostarczenie do mieszkania odpowiedniej ilości tlenu. Zainstalujmy też czujki czadu i dymu. To niewielkie urządzenie może uratować nam życie.
Przypominamy, że objawy zatrucia tlenkiem węgla to:
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie;
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie;
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny, nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność, Jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, to osoba zatruta tlenkiem węgla umiera.
Jak należy pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla:
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza;
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze;
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia;
- wezwać służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Przeczytaj też: Segregacja odpadów: tekstylia i odpady budowlane. Nowe przepisy