Bezpieczny Senior to nasz priorytet

Policjanci z Brzegu spotkali się z seniorami i poruszyli temat bezpiecznych oszczędności oraz czujności względem osób żądających od nich pieniędzy. Przestrzegali przed oszustami, którzy podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP czy bliskich. Mówili o tym, że oszuści próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Manipulują, zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu. W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia.

Policjanci zwracali uwagę na ostrożność podczas realizacji transakcji internetowych i bezpieczeństwo oszczędności. Przestrzegali przed otwieraniem linków załączonych w wiadomościach mailowych i SMS-ach, które mogą zawierać wirusy infekujące urządzenie. Dlatego, gdy otrzymujemy wiadomość, w której podany jest link, by szybko uregulować zaległość (najczęściej kilku złotych), nie dajmy się skusić na taką formę płatności. Kliknięcie w link spowoduje, że oszust uzyska dostęp do naszego konta bankowego i wyczyści wszystko, co na nim mamy.

Każde spotkanie z seniorami to również dobra okazja do tego, by przestrzec seniorów przed tzw. domokrążcami, którzy podszywają się np. pod pracowników gazowni i wodociągów. Wówczas takie nieuczciwe osoby wchodzą do mieszkania pod pretekstem usunięcia awarii bądź spisania liczników. Odwracają uwagę domowników, kradną pieniądze i biżuterię. Seniorzy muszą zachować czujność również wtedy, gdy do ich drzwi pukają osoby podające się za pracowników ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. W takich przypadkach najbezpieczniej nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania, a następnie sprawdzić w danej instytucji czy były planowane naprawy i rozliczenia. Osoby mające uczciwe zamiary nie zrażą się naszą ostrożnością.

W myśl programu „Opolski Bezpieczny Senior” policjanci namawiali również młodsze pokolenie, aby zaangażowały się w budowanie świadomości wśród seniorów, a także otoczyły ich wsparciem. Dużą rolę w czynnikach chroniących ma aktywność naszych seniorów. Dlatego namawiajmy ich do uczestnictwa w zajęciach organizowanych w klubach seniora, wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Cel programu to przede wszystkim zwiększenie świadomości seniorów na temat metod wykorzystywanych przez oszustów, a także poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu i bankowości elektronicznej. Podczas trwającej kampanii policjanci będą również przypominać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i propagować korzystanie z elementów odblaskowych.

Partnerem programu jest Województwo Opolskie wraz z Opolskim Centrum Edukacji w Opolu przy wsparciu Wojewody Opolskiego, KRUS w Opolu, ZUS w Opolu i Opolski Kurator Oświaty.

KPP w Brzegu

Przeczytaj też: Grodków stawia na bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców gminy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *