Kolejny raz dzięki wspólnej inicjatywie Urzędu Miejskiego w Grodkowie oraz Komisariatu Policji w Grodkowie dzieci ze szkół podstawowych otrzymały kamizelki odblaskowe.
Policjanci przeprowadzili też spotkania, podczas których przypominali najmłodszym mieszkańcom gminy, że pieszy wyposażony w elementy odblaskowe jest znacznie bardziej widoczny przez innych użytkowników dróg (przede wszystkim w sytuacji, gdy porusza się poza terenem zabudowanym, na drogach gdzie nie ma chodników).

Elementy odblaskowe znacznie poprawiają widoczność każdego pieszego, rowerzysty, użytkownika rolek czy hulajnogi. Dlatego policjanci z Grodkowa zachęcają do noszenia ich i dbania o własne bezpieczeństwo. Podczas spotkań z dziećmi przypominają, aby nosić je w miejscu widocznym dla kierowcy samochodu, tak by światło z reflektorów odbiło się od odblasku i dawało sygnał, że po drodze porusza się człowiek.
Prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu poza terenem zabudowanym. Warto jednak używać odblasków również w terenie zabudowanym, gdzie jezdnie nie są wystarczająco oświetlone, a widoczność jest ograniczona.

Prawidłowe korzystanie z elementów odblaskowych:
– Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
– Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu, dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
– Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).
– Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
– Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
– Niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa nośmy elementy odblaskowe.
– Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Wspólnie budujmy świadomość najmłodszych. Poprzez własne dobre nawyki bądźmy wzorem do naśladowania. W ten sposób zadbamy o to, aby nasze dzieci same potrafiły zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.
Przeczytaj też: Powiat brzeski się wyludnia, a w szpitalu rodzi się coraz mniej dzieci! Co dalej z demografią?
