Ogólnodostępny defibrylator AED wkrótce zawiśnie na elewacji remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolnicy.
Kilka istotnych faktów:
– Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest jedną z głównych przyczyn zgonów.
– Szanse na przeżycie spadają o 10% z każdą minutą bez defibrylacji.
– Szybki dostęp do AED może zwiększyć przeżywalność nawet do 70%.
Wszystkich chętnych zaproszę też niedługo na świetlicę wiejską na szkolenie z obsługi defibrylatora półautomatycznego. Przy okazji poćwiczymy podstawowe zagadnienia BLS. Będziemy mieli do dyspozycji bardzo czułe fantomy monitorujące ułożenie rąk, głębokość i częstotliwość uciśnięć, prawidłową wentylację oraz kamizelki do ćwiczeń postępowania w przypadku zadławień.
Osobiście uważam, że AED powinno być standardem w każdym sołectwie. Przydałoby się też zagęszczenie urządzeń w mieście. W tym celu drobne kroki zostały już wykonane, ale więcej szczegółów będę mógł zdradzić z początkiem nowego roku – mówił Bartosz Demski, Inspektor ds. bezpieczeństwa i Koordynator Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.Przeczytaj też: Umowa o współpracy z Grodkowskim Klubem Sportowym
