Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. podpisało dziś (23 czerwca) umowę z Przedsiębiorstwem Remontowym Urządzeń Energetycznych ECOMEX Sp. z o. o. z Gliwic na dostosowanie kotłów WR10 nr 1 i 2 do spalania biomasy.

Oficjalne podpisanie dokumentów odbyło się w gabinecie Burmistrzyni Brzegu, co podkreśla zaangażowanie lokalnych władz w transformację energetyczną naszego miasta.
Inwestycja o wartości 3 mln zł pozwoli wykorzystać paliwo biomasy w istniejących kotłach. Ekologiczne paliwo – w przeciwieństwie do paliw kopalnych – nie jest objęte opłatą emisyjną (podatkiem węglowym). Dzięki tej zmianie liczymy na stabilizację, a w przyszłość nawet na obniżenie cen ciepła dla mieszkańców Gminy Brzeg.
Modernizacja kotłów WR10 to kolejny, konsekwentny krok w kierunku dekarbonizacji brzeskiego systemu ciepłowniczego. Dzięki tej inwestycji udział ciepła wytwarzanego ze źródeł odnawialnych w Brzegu wyniesie ponad 50%. To warunek uzyskania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego w rozumieniu przepisów UE. Osiągnięcie tego statusu otwiera przed BPEC i Gminą Brzeg nowe możliwości finansowania oraz wzmacnia pozycję regulacyjną miejskiej spółki ciepłowniczej.
Władze Gminy Brzeg wraz z Zarządem BPEC konsekwentnie realizują wyznaczone cele dekarbonizacyjne, odpowiadając w ten sposób na wymagania Unii Europejskiej dotyczące neutralności klimatycznej sektora ciepłowniczego.
Na horyzoncie miejskiej spółki ciepłowniczej jest już kolejna inwestycja. Obecnie trwają wstępne prace przygotowawcze. Efektem realizacji tego projektu będzie kolejne zmniejszenie ilości zużywanego węgla w brzeskim systemie ciepłowniczym.
BPEC
Przeczytaj też: Powiat Brzeski wzmacnia system ochrony dzieci
