WB66 – Wydarzenia brzeskie 1966 [komiks i album muzyczny o Brzegu]

Jak mówić o historii, aby było to atrakcyjne dla młodszego pokolenia? Można to zrobić na przykład za pośrednictwem komiksu i muzyki. Z takiego założenia wyszli Krzysztof Kubik, Grzegorz Bukowski i Jakub Kijuc, twórcy projektu WB66 – Wydarzenia brzeskie 1966… efekt jest naprawdę niesamowity!

Dzisiaj, podczas Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się premiera pierwszego rock’n’rollowego komiksu historycznego. To wyjątkowe połączenie historii, komiksu i muzyki opowiada o Wydarzeniach Brzeskich z 1966 roku, kiedy to przeciwko komunistycznej władzy, w obronie swoich księży, stanęli mieszkańcy Brzegu.

Kobiety, młodzież i dzieci przez dwa dni stawiały opór oddziałom ZOMO sprowadzonym z całego regionu kraju. Zdaniem historyków była to najostrzejsza konfrontacja z PRL-owską władzą w Polsce w latach 1956-1968.

Za historię, o której mało kto wie, a jeszcze mniej chce pamiętać, wzięli się przedstawiciele niezależnej sceny muzycznej, czyli pochodzący z Brzegu zespół Irydion.

Krzysztof Kubik i Grzegorz Bukowski zaprosili do współpracy rapera Bastiego. Na podstawie archiwalnych dokumentów IPN powstał fabularny scenariusz komiksu, do którego rysunki stworzył znany z
charakternej i bezkompromisowej kreski – Jakub Kijuc, twórca m.in. serii komiksów patriotycznych „Jan Hardy”.

Ale komiks to nie wszystko. Oprócz 56-stron rysunkowej lekcji historii Irydion stworzył album łączący rock, rap, industrial i archiwalne wypowiedzi ludzi z tamtych lat. Basti napisał teksty i wykonał dwa utwory: energiczny rap-core „WB66” oraz jeden z najbardziej poetyckich utworów w dorobku rapera: „Postludium: Dla tamtych ludzi, dla tamtych dni”.

– W dobie internetowego feminizmu i sponsorowanych aktywistek my pokazujemy historię zwykłych, a przez to prawdziwych Polek, które potrafiły postawić się komunistycznemu terrorowi w czasach, kiedy nie było instagramowych dram i depresji – były ciężkie represje. Nie było fejsbukowego lajkowania – był gaz i kamienie. Nasze babcie i ciotki wiedziały za kim stanąć murem, a kiedy iść pod prąd. I poszły z parasolkami i butami w ręce na pałki i gaz ZOMO sypiąc im sól i pieprz w oczy – to był prawdziwy, patriotyczny rockandroll w słusznej sprawie, który świetnie oddał specjalista od mocnej, komiksowej kreski, czyli nasz rysownik Jakub Kijuc – mówi Krzysztof Kubik.

– Projekt jest hołdem dla mieszkańców Brzegu i dla czasów, w których Kościół był prawdziwym schronieniem dla ludzi, dzięki czemu ludzie mieli odwagę go bronić. Na bruku naszych brzeskich uliczek wrzucenie przez ZOMO granatu do wózka z dzieckiem rozpoczęło prawdziwe starcie dwóch cywilizacji: tej naszej, chrześcijańskiej oraz tej importowanej z ZSRR, która chciała stworzyć „nowego człowieka”, a o której tow. Władysław Gomułka powiedział, że „socjalizm sięga po dusze”. W Brzegu ci, co sięgali dostali po łapach. My opowiedzieliśmy o tym nieco bardziej lirycznie, natomiast Basti z właściwym sobie, mocnym charakterem – dodaje Grzegorz Bukowski.

– Miałem swój mały wkład muzyczny w historię, które dla mnie jako mieszkańca Łodzi była zupełnie nieznana, ale Wydarzenia Brzeskie 1966 to kolejny punkt antykomunistycznego oporu na mapie Polski i kolejna cegła budująca fundament naszej tożsamości. Dlatego kamieniem tego fundamentu będzie tu mocny rapcore, a spoiwem chyba najbardziej poetycki tekst, jaki popełniłem. Komiks i muzyka – tę lekcję historii każdy zapamięta – mówi z kolei raper Basti.

Co się wydarzyło w Brzegu 25 i 26 maja 1966 roku? W tych dniach oddziały ZOMO z Wrocławia, Opola i Katowic brutalnie stłumiły demonstracje mieszkańców miasta, protestujących przeciwko przymusowej eksmisji księży z tzw. wikarówki, czyli budynku należącego do Kościoła. Eksmisja i nacjonalizacja wikarówki była elementem represji w walce komunistów z Kościołem w obliczu nadchodzących obchodów Millenium Chrztu Polski 966-1966.

Gdzie kupić komiks i album muzyczny WB66 – Wydarzenia brzeskie 1966?

Komiks i album można kupić TUTAJ. Towar jest bezpłatny, a sugerowana opłata 5 zł to jedynie koszt koperty i pakowacza. Można natomiast wesprzeć koszt produkcji, twórców i rozwój muzyki patriotycznej. Wybór należy do Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *