Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wśród najlepszych krasomówców w Polsce

Nie jest tak wcale łatwo „odpowiednie dać rzeczy słowo” – o czym wspominał Cyprian Kamil Norwid – by wypowiedź była wzorem pięknej polszczyzny, bogatej w sugestywne środki językowe, będące ozdobą tekstu, a jednocześnie takie, by budowały harmonijną, ciekawą całość. A jeśli jeszcze dodać, że powinny służyć rozwijaniu interesującej opowieści o własnym regionie, to już mamy zadanie dla wybitnych!

Z dumą możemy powiedzieć, że w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu są właśnie tacy zdolni uczniowie! Brajan Grzegorzewski i Antonina Kwiatkowska to czwartoklasiści (opiekun: Anna Nakonieczna), którzy reprezentowali Opolszczyznę w dniach 17.11-20.11.2022 w XXXVIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE KRASOMÓWCZYM w Legnicy organizowanym przez PTTK pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły.

Konkurs od wielu lat przyciąga miłośników języka ojczystego. Aby wziąć w nim udział oprócz tego, że należy posiadać nienaganną dykcję, posługiwać się bezbłędną polszczyzną, to trzeba jeszcze posiadać umiejętność zaciekawienia słuchaczy pięciominutową wypowiedzią tak, by uwieść ich swoją sceniczną charyzmą – to główne kryteria tego turnieju pięknego słowa, którego celem jest promowanie walorów krajoznawczych swojej „małej Ojczyzny”, a także prezentowanie interesujących sylwetek lokalnych osobowości świata kultury.

Mimo że nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami krasomówczych zmagań, to jednak potrafili oczarować zasłuchaną w ich interesujące historie publiczność oraz jurorów, dzięki czemu znaleźli się w elitarnym gronie finalistów centralnych przesłuchań konkursowych. Swoimi wystąpieniami zasłużyli na to, by awansować do grupy dziesięciu najlepszych krasomówców w Polsce!

Oboje zdobyli też liczne dodatkowe nagrody specjalne. Antonina Kwiatkowska otrzymała bowiem również Nagrodę Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich Oddziału PTTK w Legnicy, Nagrodę „Zachwyt Historyka” oraz Nagrodę Piotra Szymczywskiego, natomiast Brajan Grzegorzewski swoim talentem, urokiem osobistym i niezwykłym poczuciem humoru chwycił wszystkich za serca i został wyróżniony specjalną Nagrodą Publiczności.

Uczniowie zapytani o wrażenia z konkursu, nie kryli, że było to dla nich niezapomniane i wartościowe doświadczenie.

– Pierwszy raz brałam udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Było to dla mnie ogromne przeżycie. Legnica powitała nas padającym śniegiem, który dodawał bajkowej, magicznej atmosfery wydarzeniu. Sam konkurs wiele mnie nauczył, mogliśmy liczyć na życzliwość zarówno uczestników, jak i organizatorów konkursu. Czułam się tam jak w domu. Bardzo podobały mi się atrakcje, jakie gospodarze przygotowali dla nas, uczestników: warsztaty prac plastycznych z wykorzystaniem filcu, wycieczka do piekarni i własnoręczne przygotowanie babeczek oraz zwiedzanie Legnicy z przewodnikiem, którym była mama znanego aktora, Tomasza Kota, okazało się, że pochodzi on właśnie z Legnicy. Całość konkursu swym wystąpieniem urozmaicił mój kolega z klasy, Brajan, który rozbawił publiczność do łez, mnie też – opowiada zachwycona Antonina Kwiatkowska.

– W czasie konkursu nawiązałem wiele przyjaźni, wymieniliśmy się z kolegami i koleżankami numerami telefonów. Kiedy nadszedł dzień przesłuchań, stresowałem się, ale krótko to trwało… Wystarczyło znaleźć się wśród uczestników, by poczuć wsparcie i od razu było raźniej, a stres zamienił się w ekscytację. Zasłuchałem się w ciekawe opowieści, jakie snuli krasomówcy. Najbardziej podobało mi się to, że zgłosiłem się na ochotnika do improwizacji, spontanicznej wypowiedzi trzyminutowej na wylosowany temat. Nie wiem, czy z zadaniem poradziłem sobie idealnie, ale takiego aplauzu publiczności jeszcze nigdy nie otrzymałem. Trochę poopowiadałem, trochę pożartowałem… To chyba się spodobało, wszyscy się śmiali i bili mi brawo! Chyba więc rzeczywiście zasłużyłem na Nagrodę Specjalną Publiczności, choć było to dla mnie niemałe zaskoczenie. Jeden z jurorów powiedział mi nawet, że koniecznie muszę wrócić tu za rok! Hmmm… Coś czuję, że spróbuję podjąć się tego wyzwania ponownie, bo warto, więc oby do zobaczenia, Legnico – pełen entuzjazmu dzieli się swoimi wspomnieniami z konkursu Brajan Grzegorzewski.

SERDECZNIE GRATULUJEMY UCZNIOM OGÓLNOPOLSKIEGO SUKCESU I ŻYCZYMY KOLEJNYCH!

Opiekun: Anna Nakonieczna

153 thoughts on “Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wśród najlepszych krasomówców w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *