Irlandia tam i z powrotem, czyli praktyka zawodowa ZSE

W poniedziałkowy poranek, 10 października, czternastu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu pod opieką nauczycieli już przed czwartą rano zebrało się na szkolnym parkingu. Wszyscy niecierpliwie oczekiwali na busa, by zabrał ich na lotnisko do Wrocławia, skąd odlecieć mieli do Shannon, a stamtąd znaleźć się w Youghal – niewielkiej, acz przepięknej i malowniczej miejscowości na południu Irlandii. Tam właśnie została zaplanowana w tym roku praktyka zawodowa w ramach projektu Erasmus+ „Praktyka zagraniczna szansą sukcesu zawodowego uczniów Ekonomika”.

W środę, dwa dni po przylocie do Irlandii, na spotkaniu organizacyjnym nasi nastolatkowie poznali szczegóły swojej praktyki w Youghal, czyli – gdzie dokładnie będą pracować i na czym polegać będzie ich zakres obowiązków. Następnego dnia rozpoczęli szkolenie przygotowawcze związane ze swoim kierunkiem kształcenia (technik logistyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej), z komunikacją w języku angielskim oraz, co równie ważne, ze sposobami docierania do miejsca pracy. Jak widać, praktyki naszych uczniów mają charakter doprawdy kompleksowy.

Już podczas pierwszych dni praktyki, co odnotowujemy z satysfakcją – nasi uczniowie wywarli na swoich pracodawcach ogromne wrażenie. „Radośni, sumienni, energiczni, a przede wszystkim kreatywni” – to najczęstsze, co można było na ich temat usłyszeć. Przyznać trzeba, że niezwykle przyjemnie było słuchać takich opinii. Zresztą, na efekty działań naszych podopiecznych nie trzeba było długo czekać – ulotki zaprojektowane przez jednego z naszych uczniów, kształcącego się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej, wzbudziły zachwyt u zamawiającego i pracodawcy. Kolejny nasz uczeń od pierwszego dnia projektował i wykonywał reklamy i oferty cenowe sklepu ze sprzętem elektronicznym, radząc sobie nie gorzej niż doświadczeni etatowi pracownicy.

Pozostali uczniowie także nie próżnowali. Niczym pracowite mróweczki rozliczali koszty zakupów, segregowali i analizowali dokumenty sprzedażowe, jak również zapoznawali się od podszewki z tym, jak działają sklepy wielkopowierzchniowe. Z każdą spędzoną na pracy godziną, młodzież osiągała mistrzowski poziom w wykonywaniu wszelkich powierzonych im zadań. Przyznać należy, że spisali się na medal.
Jako że nie samą pracą człowiek żyje, nie sposób nie wspomnieć, że w weekendy naszym uczniom zaplanowano trzy niezapomniane wycieczki. Pierwszą z nich był wypad do Cork. Poza pięknymi miejscami, zabytkami i sztucznymi drzewami (oczyszczającymi powietrze ze szkodliwych cząsteczek) uczniowie zwiedzali również galerie handlowe, które dostarczyły im wielu informacji na temat trendów w irlandzkiej modzie oraz życia codziennego w tym kraju. Z kolei tydzień później nasi podopieczni udali się w okolice wodospadu Mahon Waterfalls położonego w hrabstwie Waterford. Tutaj Irlandia zachwyciła wszystkich bez wyjątku zapierającymi dech w piersiach widokami. Niestety, druga wycieczka tego dnia – wyjazd na klify w Ardmore, nie doszła do skutku, ponieważ pogoda pokazała wszystkim swą „irlandzkość” (deszcz i wiatr). Zamiast Ardmore było więc Dungarvan. W następnym tygodniu intensywne opady skutecznie uniemożliwiły jakikolwiek wypad na łono natury, co akurat nie zmartwiło naszej młodzieży, ponieważ mogła jeszcze raz wyruszyć do Cork.

W ostatnią sobotę pobytu w Irlandii podczas uroczystego spotkania nastąpiło oficjalnie zakończenie praktyki, a w poniedziałek, siódmego listopada wczesnym uczniowie Ekonomika, jak cztery tygodnie wcześniej, udali się w drogę, tylko teraz już powrotną: Shannon – Wrocław – Brzeg, ulica Jana Pawła II 28 (budynek naszej szkoły).

Następnego dnia po przyjeździe odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych uroczyste wręczenie certyfikatów ukończenia praktyk przez panią dyrektor. Uczniowie nie kryli wzruszenia i zadowolenia, nauczycieli zaś rozpierała duma.

Zakończyliśmy właśnie niezbędne procedury związane z dokumentacją, zatem praktyki możemy uznać za w pełni zakończone, a relacje za gotową do puszczenia w świat. Z jednej strony wszyscy cieszymy się z powrotu do domów, z drugiej zaś – będziemy tęsknić za Irlandią. Za pięknymi widokami, językiem angielskim na każdym kroku, ciekawymi miejscami pracy i nowymi obowiązkami oraz wyzwaniami z nimi związanymi. Możemy śmiało rzec, że wyjazd na praktyki w programie Erasmus+ nie tylko wpłynął na nasze doświadczenie w sensie zawodowym i językowym, ale także okazał się wspaniałą, jedyną w swoim rodzaju przygodą.

Drużyna ZSE Erasmus+

170 thoughts on “Irlandia tam i z powrotem, czyli praktyka zawodowa ZSE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *