Sprzątamy las

Kurz opadł, śmieci wymiecione – całe 6m3 odpadów! Można ponownie z uśmiechem na ustach wybrać się na grzyby. Wszystko to dzięki wspaniałym Wolontariuszom, którzy posprzątali las za Lubszą, jedno z ulubionych miejsc lokalnych grzybiarzy i nie tylko.

Akcja miała miejsce w niedzielny poranek, 13 listopada. Inicjatywa sprzątania naszych pięknych lasów przyciągnęła około 150 Wolontariuszy – zaktywizowały się dzieci, dorośli i seniorzy. Organizatorem wydarzenia była ekipa pasjonatów przyrody i grzybobrania – Grupa nieformalna „Grzyby Brzeg i Okolice” na czele z Sabiną Dąbrowską, znanym grzyboznawcą z naszego regionu. Wraz z grzybowymi kompanami, czyli Małgorzatą Wanowską-Lipką, Eweliną Antonowicz i Kamilem Młodzianowskim zorganizowali wielkie sprzątanie lasów.

Wolontariusze, którzy przybyli z całymi rodzinami, pełni werwy do pracy stworzyli wspaniałą atmosferę współpracy. Mimo wszechobecnych liści, śmieci nie brakowało… Było co zbierać pod kolorową, suchą pierzynką. Niejednokrotnie pot lał się z czoła i pleców. Było jednak warto.

Zwieńczeniem akcji był rodzinny piknik zorganizowany w Lubiczu. Naszą Gospodynią była Pani Danuta Majewska, która tłumy Wolontariuszy ugościła w swoim uroczym Cichym Zakątku, wyjątkowym Gospodarstwie Agroturystycznym. Na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami, gorąca zupa, smalec grzybowy, kakao, sery od lokalnych gospodarzy oraz rozgrzewające napoje i słodkości. Ponadto wśród atrakcji były warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych oraz atrakcyjne stoisko zorganizowane przez LGD Stobrawski Zielony Szlak, upominki dla uczestników oraz fascynujący Fiat 126p. Towarzyszyły nam nawet wilki. Zabawa była znakomita.

Inicjatywa nie mogłaby się odbyć z takim powodzeniem, gdyby nie ogrom Przyjaciół Lasu na etapie organizacji. Serdeczne podziękowania skierowane są do wszystkich, którzy wsparli wydarzenie: Pani Jadwiga Kulczycka i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak, Nadleśnictwo Brzeg, Opolski Oddział Regionalny ARiMR, Urząd Miasta w Brzegu, Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy, Gmina Lubsza, Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, Powiat Brzeski, Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego, OSP Mąkoszyce, QUAD & ENDURO TEAM BRZEG, Lazur Optique, Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia, DrzewosTaniec, PrzytuLasy, Piekarnia-Cukiernia B. J. Cuper, Gospodarstwo Stanisława Rycowska, Meson Digital, Punkt Informacji Turystycznej w Brzegu, Voodoo Graphics, Przedszkole Publiczne Nr 6 w Brzegu, Sielanka Eko Sklep, Swojska Polana, Przegląd Brzeski, Panorama Powiatu oraz wspaniali prywatni Darczyńcy.

Organizatorzy dziękują wszystkim Wolontariuszom za wspólną akcję i mają nadzieję na kolejne tak miłe spotkania!

Darz grzyb!

E. Antonowicz

326 thoughts on “Sprzątamy las

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *