Nastolatko – badaj się! Lekcja profilaktyki w ZSB w Brzegu

Walka z rakiem powinna rozpocząć się w naszych głowach, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek niepokojące wyniki badań. Dlatego też Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu rozpoczął tydzień od profilaktyki i budowania zdrowych nawyków u nastolatek.

Na początek dnia młode kobiety, uczennice i uczestniczki Hufca Pracy w Brzegu spotkały się z Małgorzatą Karwińską, profesjonalną brafitterką oraz wolontariuszką fundacji „Wsparcie na starcie”.

To niesamowite jak ważny jest prawidłowo dobrany biustonosz, a ten najlepiej może dopasować brafitterka, czyli indywidualny doradca, który zajmuje się właściwym dopasowaniem biustonosza do rozmiaru i sylwetki kobiet. Pani Małgorzata mówiła nastolatkom o tym, co powinny wiedzieć, dobierając bieliznę. Jak poznać, że biustonosz jest dobrze dobrany, dlaczego może się szybko naciągnąć, jak go prać i przechowywać.

Zadbaj o zdrowe piersi, czyli lekcja brafittingu w Zespole Szkół Budowlanych, to połączenie profilaktyki z niecodzienną wiedzą na temat naszej bielizny, którą przecież nosimy przez cały dzień.
Przed południem uczennice technikum spotkały się z przedstawicielkami AVON, uczestnicząc w kampanii edukacyjnej „Normalne, że ich dotykam”. Celem tej kampanii jest zaszczepienie prozdrowotnych postaw wśród nastolatek.

Ekspertki Avon, przeszkolone przez Fundację Rak’n’Roll, przeprowadziły lekcje samobadania piersi. Była to bardzo mądra lekcja, podczas której przekazana została wiedza na temat poznawania własnych piersi, która powinna stać się zdrowym nawykiem każdej kobiety.

Nie ma wstydliwych chorób. Rak piersi to choroba, o której mówi się dużo zwłaszcza w październiku (miesiąc walki z rakiem piersi), ale wciąż świadomość kobiet na ten temat jest zbyt niska. Uświadamianie młodych kobiet jest naszą powinnością.

Uczennice ZSB otrzymały pełną informację na temat symptomów choroby nowotworowej piersi, na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry, i oczywiście w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie.

Scenariusz lekcji, przygotowany we współpracy z metodykami oraz partnerami merytorycznymi – Fundacją Rak’n’Roll i kliniką ginekologiczną Gini, jest wpisany w podstawę programową lekcji biologii, wychowania do życia w rodzinie i wychowania fizycznego.

Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu dziękuje za spotkanie przedstawicielkom Avonu i Małgorzacie Karwińskiej, która prowadzi sklep „NIKA – PROFESJONALNY Brafitting” w Brzegu.

Monika Wojciechowska

153 thoughts on “Nastolatko – badaj się! Lekcja profilaktyki w ZSB w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *