Kwiecień plecień – aktywnie i zawsze bardzo zawodowo w ZSZ nr 1, czyli kalendarium „Słowianki”

Na Słowiańskiej w kwietniu było dużo konkursów, zawodów sportowych, warsztatów, braliśmy udział i organizowaliśmy różne imprezy.

Edukacyjnie

Końcówka marca to wycieczka edukacyjna klasy IV k, 2 J/L oraz uczniów z klas 4g, 1 J/L i 2 B/I, wraz z opiekunami M. Bonar, M. Grzyb, B. Olszewskim i M. Suflitą, do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wyjazdu było budowanie świadomości patriotycznej, historycznej i narodowej uczniów.

3 kwietnia obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Kolorem przewodnim w tym dniu był niebieski – na znak solidarności z osobami chorującymi na to zaburzenie. W ramach obchodów Samorząd Uczniowski przygotował prelekcję o autyzmie, następnie reprezentacje klasowe wzięły udział w Turnieju na Niebiesko.

4 i 19 kwietnia grupa uczniów klas gastronomicznych brała udział w warsztatach „Czas na rybę” prowadzonych przez Kamila Klekowskiego.

Tuż przed świętami na lekcjach matematyki z Moniką Kudrą odbyło się „Kodowanie wielkanocne na lekcjach matematyki – logarytmy inaczej”.

21 kwietnia odbył się etap rejonowy XXX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża. Olimpiada miała na celu sprawdzenie wiedzy z zakresu promocji zdrowia, zdrowego stylu życia, zdrowego żywienia, promowania aktywności fizycznej i ekologii. Udział w nim brała młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu brzeskiego. Nasza uczennica Sandra Podgórska – zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.

22 kwietnia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w VI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. W skład drużyny wchodzili „weterani” – Oliwia Kuczera, Jakub Kuszman oraz „debiutanci” – Dariusz Marszałek oraz Wiktor Sieroń. Nasi uczniowie bardzo dobrze wypadli w bezpośrednich akcjach ratunkowych, gorzej poszło nam w teorii. Miejsca na podium nie udało się wywalczyć, ale z pewnością udział w zawodach był okazją do pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie działań ratowniczych, do rozmowy z profesjonalnymi ratownikami oraz do poznania specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

20 kwietnia odbył się etap diecezjalny XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowany przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana,” zmagania miały miejsce w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentował Dariusz Marszałek uczeń klasy 4K.

25 kwietnia Samorząd Uczniowski i jego opiekunki M. Grzyb oraz M. Bonar zorganizowały szkolenie z zasad Ceremoniału Wojskowego dla pocztów sztandarowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu brzeskiego.

Sportowo

Znakomicie spisali się nasi chłopcy w Mistrzostwach Powiatu Brzeskiego w drużynowych biegach przełajowych, które odbyły się 5 kwietnia na Stadionie Miejskim w Brzegu. Drużyna w składzie: Grzegorz Jacheć, Konrad Szrom, Maciej Kuliński, Paweł Pikul zdobyła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego. Indywidualnie najlepszy wynik w zawodach uzyskał również nasz zawodnik Grzegorz Jacheć.

W kategorii dziewcząt, w drużynowych biegach przełajowych o Mistrzostwo Powiatu Brzeskiego, naszą szkołę reprezentowały: Natalia Jońska, Klaudia Bąbelewska, Daria Bąbelewska i Natalia Sadurek. Po bardzo dobrym biegu zajęliśmy 1 miejsce i wywalczyliśmy awans do finału wojewódzkiego.

14 kwietnia w Dąbrowie Niemodlińskiej odbyły się Mistrzostwa Województwa w drużynowych i indywidualnych biegach przełajowych. Drużynowo nasi chłopcy w składzie: Grzegorz Jacheć, Miłosz Jacheć, Konrad Szrom oraz Maciej Kuliński wywalczyli 5. miejsce, natomiast indywidualnie 11. miejsce zdobył Grzegorz Jacheć, 17. Miłosz Jacheć, 22. Konrad Szrom, 26. Paweł Pikul, 30. Maciej Kuliński.
W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowały Natalia Jońska, Klaudia Bąbelewska, Daria Bąbelewska i Wiktoria Dulska. Indywidualnie Klaudia była 9, a Natalia 15, a jako drużyna zajęliśmy 8. miejsce na 10 drużyn.

Zawodowo poza szkołą

Kolejne klasy, wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych, miały możliwość odbyć zajęcia dydaktyczne w miejscach pracy, zakładach, hotelach.

13 kwietnia uczniowie technikum handlowego byli wraz z Małgorzatą Grzyb z wizytą w Firmie Adient Skarbimierz.

W piątek 14 kwietnia uczniowie klasy trzeciej technikum hotelarskiego odwiedzili jeden z hoteli sieci Accor hotel Mercure Opole.

Młodzież obejrzała wiele pomieszczeń hotelowych w tym: pokoje typu Standard, Superior, suite, sale konferencyjne, czy restaurację, które przeszły w tym roku gruntowny remont.

17 kwietnia grupa uczniów klasy pierwszej szkoły branżowej pracownik obsługi hotelowej miała możliwość zobaczyć czterogwiazdkowy hotel Mercure Wrocław Centrum z pięknym widokiem na miasto. Hotele Accor w całej Polsce zapraszają młodzież do współpracy, do podjęcia pracy w trakcie nauki i po jej zakończeniu, odbywania w ich placówkach praktyk i stażów zawodowych. Obu grupom towarzyszyła nauczycielka przedmiotów zawodowych Joanna Łyczkowska.

17 kwietnia uczniowie technikum organizacji turystyki, pod opieką Małgorzaty Lityńskiej odwiedzili Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu. Wysłuchali wykładu i wzięli udział w warsztatach o tematyce „Obrzędy i rytuały małżeńskie w różnych kulturach”. Spotkanie poprowadzili Prorektor WSHE dr Aleksandra Aszkiełowicz oraz Prodziekan WSHE dr Wojciech Ratajek.

Szkolenia nauczycieli

Oczywiście, oprócz uczniów, nasi nauczyciel także biorą udział w różnych przedsięwzięciach szkoleniowych, warsztatowych, w konferencjach, wyjazdach i konkursach.

Na konferencji dla dyrektorów i nauczycieli „Komunikacja jako źródło stresu”, która odbyła się w Zamku Piastów Śląskich, naszą szkołę reprezentowała dyrektor Wioletta Frankiewicz, Arleta Janik – kierownik szkolenia praktycznego oraz nauczyciele: Elżbieta Mykicka, Agnieszka Oliwa, Katarzyna Krzyszczuk, Teresa Chudzinska, Krzysztof Leroch, Marek Suflita. Konferencja zorganizowana była przez Powiat Brzeski, pomysłodawcą natomiast była Anetta Rzepecka – Naczelnik Wydziału Oświaty.

Grażyna Tesarowicz – nauczycielka przedmiotów gastronomicznych była jurorem podczas konkursu „Liga zawodowców” – II edycja.

W ramach projektu edukacyjnego 9.2.1 „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy” realizowanego przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu nasza szkoła otrzymała kolejne wyposażenie do dwóch pracowni kształcenia praktycznego: pracowni handlowej oraz pracowni elektrycznej.

Urządzenie do szybkiej inwentaryzacji składające się z czytnika kodów kreskowych, drukarki do kodów kreskowych, oprogramowania oraz urządzenia do podstaw elektrotechniki ALU-P3-M.
Projekt edukacyjny „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” jest finansowany z udziałem środków Unii Europejskiej.

W dniach 17-21 kwietnia Joanna Kafel-Szymańska i Agnieszka Oliwa brały udział w stażu zawodowym dla nauczycieli w firmie Advisor z siedzibą w Poznaniu.

Aneta Wróbel, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych i żywnościowych, uczestniczyła w dniach 27-28 kwietnia w szkoleniu dla nauczycieli z województwa opolskiego w ramach programu „Czas na rybę”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Opolszczyzna”. Zajęcia prowadzone były przez Kamila Klekowskiego, którego znamy z wielu warsztatów prowadzonych dla nauczycieli, jak i uczniów.

Promocja szkoły

Promujemy naszą szkołę w środowisku lokalnym w szkołach i miejscach publicznych.
18 kwietnia delegacja z naszej szkoły przedstawiła ofertę edukacyjną podczas Targów Edukacji i Pracy w Brzeskim Ratuszu.

Przedstawiciele uczniów klas pierwszych w zawodach technik informatyk, technik organizacji turystyki oraz pracownik obsługi hotelowej, wraz z nauczycielką Joanną Łyczkowską, wzięli udział w Targach Edukacyjnych w Szkole Podstawowej w Lewinie Brzeskim.

Nowości specjalnie dla uczennic z naszej szkoły.

W kwietniu pojawiła się w toalecie szkolnej różowa skrzyneczka. Wychodząc naprzeciw prośbom i potrzebom naszych uczennic, Samorząd Uczniowski dołączył do akcji fundacji „Różowa skrzyneczka” i zakupił ze swoich funduszy ową skrzyneczkę oraz artykuły higieniczne, z których mogą skorzystać uczennice.

Pożegnania

Kwiecień to także miesiąc pożegnań. 28 kwietnia odbyła się na zamku uroczystość zakończenia szkoły przez uczniów klas czwartych na podbudowie gimnazjum.

W maju czekają nas matury. Naszym absolwentom, jak też wszystkim maturzystom w kraju, życzymy połamania piór i długopisów oraz tylko dobrych odpowiedzi. Trzymamy kciuki…

29 maja (poniedziałek) będzie wielkie coroczne święto naszej szkoły Dzień Technika i Pracownika. Czekamy z niecierpliwością na zmagania konkursowe naszych uczniów wszystkich zawodów oraz na spotkania z młodzieżą klas ósmych.

Joanna Łyczkowska
Elżbieta Mykicka

154 thoughts on “Kwiecień plecień – aktywnie i zawsze bardzo zawodowo w ZSZ nr 1, czyli kalendarium „Słowianki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *