Dzień Kreatywności w brzeskich szkołach podstawowych

Kreatywność i innowacyjność to bez wątpienia kluczowe czynniki napędzające rozwój kulturalny, społeczny i technologiczny na całym świecie. W związku z tym brzeskie dni kreatywności organizowane od 2022 roku w ramach Programu Rozwoju Oświaty w gminie Brzeg z pewnością wejdą do kalendarza stałych imprez organizowanych w naszym mieście. Inicjatorem miejskich obchodów tego dnia była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu. Poza zadaniami międzyszkolnymi, każda ze szkół organizowała również dla swoich uczniów swoje wewnętrzne działania. Nie inaczej było w brzeskiej Ósemce.

Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami wyruszyli tego dnia do Parku Wolności na starcie z najazdem kosmitów. Groźnym atakiem kosmitów kierowały uczennice klasy 8b, które przygotowały dla najmłodszych uczniów naszej szkoły zadania. Celem było uratowanie Brzegu przed przejęciem go przez obcą cywilizację. Uczniowie musieli odnaleźć ukryte przedmioty, które były niezbędne do wypędzenia kosmitów, budowali też ekologiczne domki dla ufoludków, które miały przekonać najeźdźców do pokojowych zamiarów młodych brzeżan.

Inne kreatywne zadanie czekało na uczniów klas 4-6 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8. Polegało ono na nadaniu drugiego życia odpadom. Uczniowie w kilkuosobowych grupach wykonywali ekoludki i ekozwierzaki, które w całości powstały z rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia. Kreatywność dzieciaków nie miała granic, powstały pieski, krokodyle, motyle, roboty, w tym między innymi znany wszystkim Wall-E. Poza świetną, kreatywną zabawą uczniowie dowiedzieli się, że nie wszystko, co wydaje się nam niepotrzebne, od razu musi lądować na śmietniku. Jeśli tylko otworzymy nasz umysł, pomyślimy w sposób nieszablonowy, niepozorny, przedmiot może stać się znakomitą ozdobą, a nawet wyjątkowym prezentem dla kogoś bliskiego.

Pomysłowością i kreatywnością musieli się również wykazać najstarsi uczniowie naszej szkoły, którzy podobnie jak ich najmłodsi koledzy, wyruszyli do Parku Wolności. Zadanie mieli oni jednak zupełnie inne. Uzbrojeni w telefony komórkowe, otwarte umysły i listę bardzo enigmatycznie sformułowanych tematów wyruszyli na fotograficzny podbój Parku Wolności. Ich celem było wykonanie w kilkuosobowych grupach zdjęć na wskazane tematy, które nie były im wcześniej znane: 1. Blisko natury, 2. Tu wkracza człowiek, 3. Blaski i cienie natury, 4. Tu odnajduję spokój. 5. Ściółka też żyje, 6. Nie dbamy o naturę, 7. Życie w górze, 8. Przyjaźń, 9. Dom wśród zieleni, 10. Czy jest się czego bać?. Okazało się, że tematy zostały różnie zrozumiane przez poszczególne grupy, a zdjęcia wykonane przez nie do tych samych tematów, były diametralnie inne. Pokazało to, że jedno zadanie może zostać wykonane różnie w zależności od tego, kto się nim zajmuje. Bez wątpienia jednak każda z grup wykazała się ogromną pomysłowością i innowacyjnym podejściem do zadania.

Takie akcje jak dzień kreatywności bez wątpienia pokazują uczniom, że innowacyjność, kreatywność są kluczowym czynnikiem w rozwijaniu nowych idei, rozwiązywaniu problemów, pomagają one w dostosowaniu się do zmieniających się warunków życia i wyzwań, jakie stają na naszej drodze. Wierzymy, że dzięki taki akcjom młodzi brzeżanie bez przeszkód wkroczą w dorosłe życie.

Katarzyna Wolak

150 thoughts on “Dzień Kreatywności w brzeskich szkołach podstawowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *