Elektrycy ze Słowianki z wizytą studyjną w Niemczech

5 czerwca grupa 8 uczniów szkoły branżowej 1 stopnia w zawodzie elektryk wraz z dyrektor Wiolettą Frankiewicz oraz Katarzyną Krzyszczuk – nauczycielką języka niemieckiego, wyjechała do Niemiec na wizytę studyjną w firmie HBS Elektrobau GmbH.

Na początku pobytu uczniowie poznawali firmę i profil jej działalności. Właściciel, Karsten Drews, opowiadał o inwestowaniu w edukację i rozwój przyszłych pracowników. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy, jedna robiła montaż układu schodowego, natomiast druga zajęła się konwersją e-bika z silnika spalinowego na elektryczny. Pod okiem Jörgena Göthe, pracownika firmy HBS, oraz pozostałych specjalistów nasi elektrycy sprawdzali swoje umiejętności. Kolejnego dnia obie grupy zamieniły się zadaniami. Ostatniego dnia młodzi elektrycy dostali do wykonania dwa zadania z elektrotechniki, a następnie zwiedzili Wasserkraftmuseum w Ziegenrück (Muzeum Energii Wodnej). Na zakończenie, wspólnie z firmą HBS Elektrobau GmbH, podsumowaliśmy pobyt uczniów, ich doświadczenia oraz omówiliśmy plany na przyszłość. Właściciel firmy Karsten Drews wręczył uczniom upominki. My również podziękowaliśmy naszymi lokalnymi słodkościami za pobyt i gościnę.

Jako pierwsi na tego typu wizytę studyjną pojechali uczniowie szkoły branżowej, w listopadzie planowana jest kolejna, tym razem pojedzie 8 elektryków klasy piątej technikum. Takie wyjazdy mają bardzo dużą wartość edukacyjną – młody człowiek zdobywa doświadczenie zawodowe, pracuje w rzeczywistych warunkach, ćwiczy umiejętności językowe. Ma możliwość przekonać się, jak ważna jest nauka zawodu i praktyczne umiejętności w kreowaniu przyszłości zawodowej.

Wyjazd naszych uczniów był możliwy dzięki współpracy szkoły z firmą INITEL Sp. z o.o., która od 2002 roku jest integratorem instalacji branży elektrycznej i niskoprądowej, a od 2017 roku jest członkiem grupy firm HBS Elektrobau Gmbh. Dziękujemy za możliwość tak owocnego wyjazdu, sfinansowanie kosztów przejazdu, pomoc w organizacji. Doświadczenia, które zdobyli uczniowie, zostaną przez nich wykorzystane w przyszłości.

Elżbieta Mykicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *