Spotkanie z sympatycznym Plastusiem – „Duży czyta Małemu”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu odwiedziła zaprzyjaźnioną Publiczną Szkołę Podstawową nr 3. Na zaproszenie pań Małgorzaty Szerwińskiej, Marty Bider z klasy 1 b i c oraz pani Wiesławy Kuzior uczniowie wzięli udział w akcji czytelniczej „Duży czyta Małemu”.

„Plastusiowy Pamiętnik” Marii Kownackiej to ciekawa historia Tosi i jej przyjaciela z plasteliny o imieniu Plastuś. Maja Obodzińska 4 LP oraz Krystian Obiegły i Szymon Jura z 3TBS nie tylko czytali książeczkę, ale też pomagali młodszym kolegom lepić z plasteliny malutkiego ludzika.

Dla wielu tradycyjny drewniany piórnik, obsadka ze stalówką, kałamarz i gęsie pióro to rzeczy z bardzo dalekiej przeszłości, dlatego pierwszoklasistom pokazano te przedmioty, które udało się odszukać w pudłach z zamkniętymi wspomnieniami z dzieciństwa. Wiele radości małym i dużym sprawiło podpisywanie imieniem swoich prac. A pisano, jak dawniej bywało, gęsim piórem i atramentem. Pierwszoklasiści próbowali robić kleksy, o których mowa w książeczce.

Ważnym elementem edukacji czytelniczej jest, by starsi czytali młodszym, pokazując jak ważne jest czytelnictwo. Dom jako pierwsze miejsce, gdzie najmłodsi poznają książki potem szkoła i szkolna biblioteka. Bardzo dziękuję Mai, Szymonowi i Krystianowi, że nie tylko świetnie przeczytali Plastusiowy Pamiętnik, ale także odnaleźli się w gronie najmłodszych i doskonale się z nimi bawili.

W planach następne spotkanie promujące czytanie już w kolejnym roku szkolnym.

Wiesława Szczepaniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *