Nowa atrakcja turystyczna czeka na zamkowym dziedzińcu

Za nami wyjątkowy weekend, podczas którego odbyły się m.in. obchody 500. rocznicy urodzin księcia Jerzego II Piasta. Jednym z wydarzeń towarzyszących był plener rzeźbiarski, organizowany przez Stowarzyszenie Razem dla Powiatu Brzeskiego, przy współpracy z Muzeum Piastów Śląskich i wsparciu finansowym od Samorządu Województwa Opolskiego. Efektem jest nowa, niezwykle atrakcyjna atrakcja turystyczna na zamkowym dziedzińcu…

Dzieła rzeźbiarzy będą przypominały o obchodach 500. urodzin księcia przez lata

Trzeba przyznać, że plener rzeźbiarski w wykonaniu rzeźbiarzy: Mariusza Borowego z Turzy Wielkiej (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Łukasza Zabłockiego z Poddębic (woj. łódzkie), był niesamowicie widowiskowy i przykuwał uwagę przechodniów, którzy zatrzymywali się i podziwiali artystyczne popisy rzeźbiarskiego duetu. Panowie nie dość, że utalentowani, to do tego zawsze znaleźli czas na pogawędki z mieszkańcami o tajnikach swojego fachu.

Efektem ich trzydniowych prac w drewnie z topoli są dwie wyjątkowe rzeźby, przedstawiające postacie księcia Jerzego II Piasta oraz jego żony Barbary Hohenzollern, które dotychczas mogliśmy podziwiać na bramie wejściowej do Zamku Piastów Śląskich. Teraz zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający zamek, będą mieli możliwość zrobienia sobie z książęcą parą pamiątkowych fotografii, ponieważ ich figury stanęły na zamkowym dziedzińcu!

Będzie to zatem nowa atrakcja turystyczna nie tylko samego Muzeum Piastów Śląskich, ale i naszego Brzegu, która może służyć przez wiele, wiele lat…

Jak powiedział główny organizator z ramienia Stowarzyszenia Razem dla Powiatu Brzeskiego, Tomasz Kubiak:

– Zawsze powtarzam, że razem możemy więcej, stąd też nazwa naszego stowarzyszenia. Tak było i tym razem, ponieważ ten efekt, który teraz możemy podziwiać na zamkowym dziedzińcu, nie byłby możliwy bez współpracy na linii stowarzyszenie – Muzeum Piastów Śląskich – Samorząd Województwa Opolskiego – Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, no i oczywiście naszych fantastycznych rzeźbiarzy. Dzięki temu nasz zamek i miasto zyskały nową atrakcję turystyczną, która mam nadzieję jeszcze przez wiele lat będzie nam przypominała o obchodach 500. rocznicy urodzin księcia Jerzego II Piasta. Cieszę się, że jako stowarzyszenie mogliśmy dorzucić swoją cegiełkę do fantastycznie przygotowanej uroczystości, której chciałbym z tego miejsca pogratulować dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dr. Dariuszowi Byczkowskiemu i jego całej załodze. Na koniec zachęcam wszystkich mieszkańców do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia i współpracy na rzecz naszego miasta oraz powiatu.

Zatem przy okazji spaceru po naszym mieście warto zajrzeć na zamkowy dziedziniec, aby podziwiać kunszt rzeźbiarzy i kawałek historii brzeskiej perełki, jaką bez wątpienia jest Zamek Piastów Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *