Nic dwa razy się nie zdarza…

Szkoła podstawowa jest bez wątpienia istotnym etapem na drodze życia każdego z nas, etapem, który przygotowuje do powolnego wkraczania w dorosłość, który kształtuje nasze charaktery, uczy nas, jak cieszyć się z małych i większych sukcesów, a także jak radzić sobie z goryczą porażki.

21 czerwca siedemdziesięciu ośmiu uczniów brzeskiej Ósemki wyszło spod skrzydeł szkoły, która dla większości z nich, była ich drugim domem przez ostatnie 8 lat. Hasłem przewodnim uroczystości były słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się zdarza i nie zdarzy”, które miały uzmysłowić wszystkim zebranym, że los człowieka jest niepowtarzalny – niczego nie można przeżyć na nowo, poprawić, rozstrzygnąć inaczej, nie ma też możliwości, aby przeżyć coś dwa razy w identyczny sposób.

Uroczystość rozpoczęła się od części oficjalnej, podczas której swoje przemówienie wygłosiła dyrektor Lucyna Bończak. Wspominała 8 lat, które nasi uczniowie-absolwenci spędzili w murach dawnego PSP nr 8. Pogratulowała rodzicom i uczniom, podziękowała za współpracę i dokonała krótkiego podsumowania wydarzeń, wycieczek i szkolnych uroczystości przeżytych wspólnie. Zwróciła także uwagę na kryzys wartości we współczesnym świecie, przez który tak trudno wychowywać i nauczać. Dyrektor dała także absolwentom kilka cennych wskazówek na nowy etap życia, które należy przeżyć zgodnie ze swoimi wartościami, bo „nic dwa razy się nie zdarza”.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością burmistrz Jerzy Wrębiak, który wraz z dyrektor Lucyną Bończak, wręczał uczniom dyplomy, nagrody za wyniki w nauce, a rodzicom podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły. Uczniowie naszej szkoły co roku otrzymują spersonalizowane statuetki – Nagrody Dyrektora Szkoły – za dodatkową aktywność nie tylko w obszarze edukacyjnej, ale również społecznej, komunikacyjnej, artystycznej, informatycznej.

Burmistrz złożył również podziękowania całemu gronu pedagogicznemu za całoroczną pracę, a wszystkim zebranym życzył udanych i bezpiecznych wakacji oraz dostania się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

Część artystyczną rozpoczęła Milena Wiącek z kl. 6 i Oliwia Markowska z kl. 5, które przepięknie odśpiewały piosenkę na kanwie słów wiersza noblistki „Nic dwa razy”. Uczniowie klas ósmych zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym to Królowa Szkoły (w tej roli znakomita Emilia Feruś) i jej zdolne chochliki (Maja Mentel, Kinga Świtoń) wzywał Duchy Szkoły (Przemysław Cieślak, Maja Sajdak, Pola Zuzek, Zofia Hryniewicz), aby poradzić się ich, w co jeszcze – oprócz wiedzy i umiejętności – może wyposażyć naszych ósmoklasistów na przyszłe lata. Okazuje się, że zadanie to niełatwe: wybrać między darem Dobroci, Mądrości, Muzyki, Sprawności Fizycznej, Sprawności Technologicznej. Nasza Królowa Szkoły postanawia więc wyposażyć we wszystkie te dary.

W trakcie przedstawienia mogliśmy zobaczyć pokaz tańca w wykonaniu uczennic klas 8 oraz usłyszeć piękną grę na saksofonie w wykonaniu Zofii Hryniewicz. Ukoronowaniem części teatralnej było wspólne wyśpiewanie przez absolwentów, nauczycieli i rodziców piosenki Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy” przy akompaniamencie trzech gitar – dzięki zdolnościom muzycznym uczniów: Zofii Wojciechowskiej, Mateusza Rolskiego oraz Bartka Lewickiego.

Naszym absolwentom życzymy wielu pięknych chwil, nowych pozytywnych wrażeń i przyjaźni, poszerzania swoich horyzontów, pogłębiania już zdobytych umiejętności oraz wspaniałego wakacyjnego odpoczynku. Chciałby się powiedzieć: „Do zobaczenia za rok!”, jednak trzeba powiedzieć „Żegnajcie”.

Monika Słupska
Katarzyna Wolak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *