Spotkajmy się bez polityki

W dzisiejszym burzliwym i dynamicznym świecie, ważne jest zatrzymanie od czasu do czasu i zastanowienie się dokąd zmierza świat, ten w skali makro, ale też ten lokalny bezpośrednio nas otaczający. Jeszcze ważniejsze jest zastanowienie do czego my sami zmierzamy, gdzie chcemy trafić, jaki mamy na to wpływ i co z tym zrobić. To nasza podstawowa ludzka odpowiedzialność – za siebie, za rodzinę, za świat… Nie wszystko zależy od nas. Wiele globalnych procesów, wydaje się, że przetacza się przez świat jak lawina, ale nawet wtedy, jak to zauważył nasz noblista Czesław Miłosz:

„Nie jesteś jednak tak bezwolny,
A choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg od tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach.
I, jak zwykł mawiać już ktoś inny,
Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny.”
Czesław Miłosz, „Traktat moralny”

A zatem mamy wpływ nawet na bieg lawiny, szczególnie jeżeli działamy razem, w grupie, świadomi naszych potrzeb, wartości i celu, do którego dążymy.

W najbliższym czasie w Brzegu będzie doskonała okazja do takiego zastanowienia i refleksji. Będzie też okazja do wymiany poglądów, uzyskania dodatkowych informacji, podzielenia się wątpliwościami, zadawania pytań i jednocześnie przyjemnego spędzenia paru godzin w otoczeniu ludzi, którzy również nie chcą być „bezwolni”.

Tą okazją będzie „Przystanek Brzeg – III edycji Tour de Konstytucja”, który odbędzie się w sobotę 15 lipca 2023r. na placu Polonii Amerykańskiej pod hasłem „Głosuję na Polskę”. Oficjalna część rozpocznie się o godz. 12:00, ale zachęcamy do pojawienia się przed BCK-iem już godzinę wcześniej. Od godz. 11:00 zaczniemy bowiem część artystyczną i zabawową i będziemy stopniowo wprowadzać uczestników w tematykę i klimat wydarzenia.

Organizatorem głównym jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, a wsparciem i organizatorem lokalnym grupa niezrzeszonych mieszkańców Brzegu. Osobą odpowiedzialną za całość i koordynację „Przystanku Brzeg” jest Witold Kustra. „Przystanek” jest spotkaniem apolitycznym, organizowanym w tym roku w blisko 90-ciu miastach w całej Polsce.

Aby przybliżyć czytelnikom czemu służy akcja o tak szerokim zasięgu zacytuję fragment ze strony głównego organizatora. „(Tour de Konstytucja) To misja umacniania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa świadomego i wyedukowanego prawnie. To projekt, który tworzy więzi i buduje relacje społeczne, relacje pomiędzy organizacjami, uczy współpracy i odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość. Projekt, który otwiera społecznościom lokalnym oczy na ich prawa i obowiązki. Te zawarte w naszej Konstytucji, ale i prawie unijnym i dalej międzynarodowym. (…) Obecnie ma ona na celu przybliżanie istoty praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w nich udziału”.

Na każdym z „Przystanków” wyróżniane jest jedno szczególne, odrębne zagadnienie z całej palety tematów okołowyborczych.

W Brzegu przyjrzymy się „Przestępstwom i wykroczeniom wyborczym – czego robić nie wolno?”
Brzeski „Przystanek” połączy ze sobą ważną tematykę poruszaną przez zaproszonych gości – ekspertów w dziedzinie prawa (w tym prawa konstytucyjnego) i praw człowieka z przyjemnym spędzeniem czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Zaproszeni goście w panelu dyskusyjnym nakreślą najważniejsze i najciekawsze aspekty prawne z tych zagadnień oraz będą udzielać odpowiedzi na pytania od publiczności. Lista gości jest wciąż otwarta i niemal do ostatniego dnia nie będziemy mogli podać pełnego składu. Zapraszamy do śledzenia fanpage’a tego wydarzenia „Tour de Konstytucja PL – Brzeg”, gdzie zamieszczamy znaczenie więcej najaktualniejszych szczegółów. Na dziś swój udział potwierdzili: Igor Tuleya (Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie), Robert Hojda (Fundator i Prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych – organizator projektu Tour de Konstytucja PL), Danuta Przywara (socjolog i działaczka społeczna, w latach 2008–2021 prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Kinga Dagmara Siadlak (adwokat, współzałożycielka i Prezeska Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Równego Traktowania oraz Komisji Wizerunku przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, koordynatorka TdK) i Mariusz Ulman (Sędzia Sądu Rejonowego w Nysie).
Na „Przystanku Brzeg” zmierzymy się również z kwestią „odpowiedzialności”. Rozwiniemy ten temat na różne obszary naszego życia i spojrzymy z różnej perspektywy. Porozmawiamy zarówno o naszej obywatelskiej odpowiedzialności jak i odpowiedzialności tych, których wybieramy jako naszych reprezentantów. W tej części swoją wiedzą podzieli się sędzia Mariusz Ulman.
Pamiętajmy, że odpowiedzialność to przede wszystkim świadomość, że wszystko co robimy lub co zaniedbujemy wraca w postaci skutku, konsekwencji i odciska się na życiu każdego z nas i naszych najbliższych.

Relacja na żywo z tego wydarzenia będzie dostępna poprzez media społecznościowe, zatem poruszane tematy, wnioski i opinie będą mogły służyć refleksji znaczenie większej grupie osób niż tylko zgromadzonym na placu Polonii Amerykańskiej. Zachęcamy do powiadomienia swoich znajomych i rodzinę z odleglejszych miejscowości – niech nas obserwują. Skorzystamy z tej nadarzającej się okazji i pochwalimy się całej Polsce (i nie tylko) naszym pięknym miastem, perełkami naszej historii, wyjątkowymi zabytkami i parkami oraz niezwykłymi ludźmi, którzy tu mieszkają, tworzą i pracują. Kilkoro z nich opowie o swoich pasjach i dokonaniach, których na co dzień w mieście nie zauważamy, bo przysłania je pośpiech i codzienność. Spotkamy się między innymi z trójką artystów i próbką ich dzieł – rzeźbami, obrazami i fotografiami tworzonymi w domowym zaciszu, gdzie zwykle nie mają szans zostać powszechnie dostrzeżone i docenione. Zaszczyci nas również swoją obecnością szef placówki służby zdrowia, gdzie ciężka i odpowiedzialna praca skutkuje prawdziwymi cudami w postaci poprawy zdrowia i jakości życia osób, które znalazły się w niezwykle ciężkim stanie, w tym w stanie śpiączki. Takich pacjentów przybywa w skali roku ok. 600, a miejsc dla nich we wszystkich ośrodkach w Polsce jest zaledwie 70. Nasz ośrodek jest znany w całej Polsce, a mało znany mieszkańcom Brzegu. Wiele placówek służby zdrowia zabiega o przyjęcie do Brzegu ich pacjentów. Tutaj stosowane są wyjątkowe w skali Polski metody diagnostyczne i terapie, co w połączeniu z ogromnym poświęceniem i oddaniem personelu daje rewelacyjne wyniki. A wszystko to w niezwykle trudnych warunkach lokalowych, o których poprawę placówka od dawna zabiega. O tym i paru innych szczegółach opowie nam na wstępie naszego spotkania, szef placówki dr Bogdan Nowak.

Te ważne i poważne sprawy przepleciemy chwilami oddechu i relaksu. Będą występy utalentowanych artystów i konkurs z nagrodami dla publiczności. Rozdamy wiele tematycznych gadżetów i słodyczy specjalnie przygotowanych na tę okazję. Wszyscy chętni otrzymają egzemplarz Konstytucji, na których, na końcu imprezy, swoje autografy z przyjemnością złożą zaproszeni goście. Przy okazji można będzie chwilę porozmawiać na szczególnie interesujące nas tematy. Zaprosimy wszystkich, którzy się zgromadzą na „Przystanku Brzeg” do stworzenia opisu Polski jakiej chcemy my – Brzeżanie. A potem opowiemy o tym światu. Będzie pamiątkowa foto-ramka do rodzinnych zdjęć, a na koniec zrobimy sobie historyczne zdjęcie wszystkich uczestników.

Zapraszam serdecznie wszystkich, dla których ważna jest przyszłość najbliższych im osób i przyszłość Polski. Wstańmy z foteli, zadzwońmy do znajomych i spotkajmy się razem 15 lipca, żeby tę przyszłość wykreować, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Kto tylko kibicuje ma bardzo niewielki wpływ na wynik. Włączmy się do gry wykazując aktywność i odpowiedzialność. Zdobywajmy wiedzę i podejmujmy najmądrzejsze decyzje. „…Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny…”

W imieniu organizatorów, niezrzeszonej grupy mieszkańców Brzegu – Witold Kustra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *