Wartalk w bibliotece – spotkanie trzecie. Piotr Korczyński i polscy żołnierze na Froncie Wschodnim

Po spotkaniu z Łukaszem Sojką, który opowiadał o tajnikach operacji „Chastise” oraz z Marcinem Ogdowskim, który dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z byciem korespondentem wojennym w Ukrainie, 3 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wartalk w bibliotece”, tym razem z Piotrem Korczyńskim.

Piotr Korczyński jest zastępcą redaktora naczelnego „Polski Zbrojnej – Historia”, historykiem, grafikiem, poetą i publicystą. Jest autorem wielu książek popularyzatorskich, m.in. „Dawno temu na Dzikim Zachodzie”, „Śladami Szeli, czyli diabły polskie”, „Wojownicy, żołnierze i śmierć nie zawsze pełna chwały”, „Przeżyłem wojnę… Ostatni żołnierze Walczącej Polski”, „Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim” i najnowszej, która będzie przedmiotem spotkania – „15 sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim”. Piotr Korczyński jest także współautorem tomu 2 i 3 „Europejskiego Kina Gatunków oraz 1000 filmów, które tworzą historię kina”. W „Mówią Wieki” i w „Polsce Zbrojnej Historia” prowadzi stałe cykle o kinie historycznym i wojennym. Bywa także ilustratorem książek, magazynów i gazet.

W książce „Piętnaście sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim” Piotr Korczyński skupia się na tej historii pojedynczej, osobistej. Zatem na pierwszy plan nie wychodzą statystyczne i zdystansowane wykłady strategii oraz taktyki, ale migotliwa, subiektywna prawda, która wyłania się z wielu lat ciężkiej pracy, zbierania relacji, przeprowadzania rozmów ze wciąż jeszcze żyjącymi weteranami wszystkich frontów drugiej wojny światowej. Przy czym w centrum swojej uwagi Korczyński umieszcza doświadczenie tych polskich żołnierzy, o których mówiło się potocznie, że „nie zdążyli do Andersa”. Nie negując tej konstatacji, autor pokazuje dużo większą paletę komplikacji biograficznych i szersze tło historyczne oraz społeczne formowania się polskiego wojska, które szło do Polski ze wschodu, jako formacja sojusznicza Armii Czerwonej i zarazem, często wbrew intencjom, jako forpoczta nowej władzy, nowego porządku politycznego. To trudna próba przywrócenia głosu, tym, których próbowano wytrzeć z historii jak gumką, głosu tych, którzy przeżyli, i tych, którzy zginęli. Próba przywrócenia równowagi w historycznych narracjach. Bo przecież w przypadku setek tysięcy Polaków bijących się w szeregach formacji sojuszniczych Armii Czerwonej mamy do czynienia z zanikiem badań historycznych i publikacji, które mogłyby dać zbilansowany i możliwie całościowy obraz polskiego wysiłku zbrojnego w drugiej wojnie światowej, którego krwawe walki tych żołnierzy na Wale Pomorskim, w Kołobrzegu, pod Budziszynem – były częścią.

O tym wszystkim będzie można swobodnie porozmawiać w czwartek 3 sierpnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzi Radosław Wiśniewski.

Inicjatywa edukacyjno-animacyjna Wartalk w bibliotece, realizowana w ramach projektu DO BRZEGU przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Więcej o projekcie Wartalk.pl:
Facebook
YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *