Wystawa „Portret nieoczywisty” – Janusz Myrna

Galeria Sztuki Współczesnej BCK zaprasza do oglądania wystawy malarstwa Janusza Myrny „Portret nieoczywisty”.

O ARTYŚCIE I JEGO SZTUCE:

Janusz Myrna. Magister psychologii, magister pedagogiki i magister sztuki. Pracował przez wiele lat jako psycholog i specjalista w jednostkach penitencjarnych. Realizował także programy protrzeźwościowe i pomoc psychologiczną dla społeczności lokalnych oraz społeczności zagrożonych wykluczeniem. Pracował z tzw. trudnym pacjentem. Biegał maratony i trasy długodystansowe.

Portret nieoczywisty, bo tak zatytułował wystawę, to bardzo skrócona opowieść o sobie, a w zasadzie o każdej osobie. Jak powiedział profesor Eugeniusz Geppert, artysta maluje siebie. Maluje to, jak został ukształtowany, co jest dla niego wartością w życiu, co mu „w duszy gra“. Portret nieoczywisty dla Janusza Myrny jest wielowarstwową konstrukcją. Na pierwszym poziomie ukazuje podobieństwo osoby, na kolejnym trochę osobę, a częściowo tworzącego portret. Na jeszcze innym jest już imaginacją tworzącego, ukazaniem pewnych cech, wartości cenionych. Portretem obdarzamy więc osobę, jej idee, cechy istotne dla niej lub z nią w jakiś sposób utożsamiane, ale też portret może być już tylko luźnym odzwierciedleniem postaci, a silniej utożsamiać się z jakąś ideą, poglądem, cechą itp.

Kocha różne odmiany malarstwa figuratywnego realistycznego. Dlatego też takie obrazy przedstawia na wystawie. Ukazuję więc postaci ludzkie, które są obecne w moim życiu, które zaistniały w nim z różnych powodów, ale też postaci, którym chciałem nadać pewien wizerunek, ideę.

Dla Janusza spotkania z portretem nieoczywistym w malarstwie są efektem tych wielu innych, które dokonały się wcześniej. Te utrwalone na płótnach są informacją o sposobie postrzegania rzeczywistości. Są drogą od realizmu prawie fotograficznego do malarstwa figuratywnego, różnie pokazanego. Przekonajcie się proszę o tym sami.

Zapraszamy na wystawę do Galerii Sztuki Współczesnej.

Brzeskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *