Dożynki gminne w Grodkowie

W niedzielę (27 sierpnia) w Grodkowie odbyły się dożynki gminne. Obchody rozpoczęły się o godz. 11.30, tradycyjnie już, mszą świętą w kościele pw. Michała Archanioła. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował przy akompaniamencie orkiestry dętej na boisko pomocnicze stadionu miejskiego.

Na miejscu ustawiono korony żniwne i po krótkim wprowadzeniu Starostowie dożynkowi – Małgorzata Jabłońska i Patryk Kin – przekazali chleb na ręce Burmistrza Grodkowa Marka Antoniewicza. Gospodarz gminy ucałował chleb i podziękował rolnikom za ich trud oraz determinację w codziennej pracy, mówiąc:

Tak kiedyś, jak i dzisiaj, dożynki są okazją do wyrażenia naszej wdzięczności i szacunku dla rolników, ale jest to wdzięczność wyrażana w stosunku do wielu ludzi. Bo kromka chleba, którą podnosimy do ust, powstaje dzięki zbiorowemu wysiłkowi wielu osób – rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców.
[…] Niech wspólnota chleba sprawi, abyśmy zawsze solidarnie potrafili sobie pomagać. Niech wspólnota chleba jednoczy nas także wokół wszystkich innych, ważnych spraw naszej Ojczyzny. Niech przypomina nam, jak wiele zawdzięczamy tej ziemi i jak bardzo nas ona potrzebuje. Nie dajmy się podzielić. Budujmy wspólnie dom ojczysty tu na miejscu.

Burmistrz przywitał również przybyłych gości. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski, członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ewa Smolińska, radni powiatowi, wojewódzcy i gminni, delegacje z miast partnerskich Beckum i Heringsdorfu, przedstawiciele Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków na Zaolziu z Bohumina-Skrzeczonia.

Po części oficjalnej na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta OKiR w Grodkowie. Następnie przyszedł czas na prezentacje koron żniwnych, a niektóre sołectwa przygotowały na tę okazję własny program artystyczny.

Bardzo ciekawy pomysł na prezentację miała Kolnica, której mieszkańcy przedstawili na scenie znaną wszystkim opowieść o wyrywaniu rzepki, ale po wyczerpaniu wszystkich możliwości, w akcie desperacji poprosili o pomoc Burmistrza Grodkowa. Cóż miał począć Marek Antoniewicz – wszak burmistrz nie może opuścić mieszkańców w potrzebie. Gospodarz gminy zdjął więc marynarkę, po czym złapał za kawkę, wspólnie pociągnęli rzepkę i wszyscy wylądowali na trawce.

Po prezentacji koron żniwnych wystąpiły zespoły: Kopiczanki, Westalki (z Jędrzejowa), Jeszkotlanki, Kokorycz (z Głębocka). Następnie wystąpił zespół taneczny z Beckum Here We Go, a po nim zespół dziecięcy z PSP nr 3 w Grodkowie INOX. Na zakończenie popis dał zespół AleBabki.

W przerwie części artystycznej rozstrzygnięto konkursy dożynkowe. W tym roku do konkursu na najpiękniejszą koronę dożynkową, jak również do konkursu na najpiękniejszy korowód, zgłosiło się 15 sołectw, a w konkursie na najpiękniejsze stoisko 18.

Wyniki konkursów – Dożynki Gminne 2023 w Grodkowie:

Na najpiękniejszą koronę dożynkową:
1 miejsce: SOŁECTWO GOLA GRODKOWSKA
2 miejsce: SOŁECTWO JĘDRZEJÓW
3 miejsce: SOŁECTWO JESZKOTLE

Na najpiękniejsze stoisko:
1 miejsce: LUBCZ
2 miejsce: JĘDRZEJÓW
3 miejsce: KOLNICA

Najciekawszą oprawę korowodu dożynkowego 2023:
1 miejsce: KOLNICA
2 miejsce: JESZKOTLE
3 miejsce: STAROWICE DOLNE

Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie nagród „Zasłużony dla Gminy Grodków”. W tym roku za szczególne zasługi dla społeczności gminnej i działalność przyczyniającą się do rozwoju, pomnażania dorobku i promocji Ziemi Grodkowskiej nagrodę otrzymali Jarosław Bryła oraz Zespół Kokorycz z Głębocka.

Przez cały czas trwania imprezy goście dożynkowi mieli okazję odwiedzić stoiska ze specjałami miejscowej kuchni. Można było posilić się pajdą chleba ze smalcem lub pasztecikiem domowego wyrobu, do czego z uśmiechem zachęcały nas Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Były soki, nalewki, dżemy, powidła i inne przetwory domowego wyrobu. Na łasuchów czekały: serniki, makowce, mazurki i babeczki własnego wypieku. Były też stoiska z rękodziełem ludowym. Dla dzieci przygotowano dmuchańce oraz zabawy z animatorkami.

Obchody święta plonów zwieńczyły występy zaproszonych gwiazd. Wystąpił Zbigniew Zaranek, Zwycięzca IV edycji „The Voice Senior”. W repertuarze zaprezentował przeboje światowe i polskie.
Z dużym aplauzem spotkała się Biesiada Grzegorza Poloczka wraz z zespołem, która przerodziła się w spontaniczną zabawę. Bisy sprawiły, że impreza przeciągnęła się do dziesiątej wieczorem.

Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *