Inwestycje, nowoczesny sprzęt i poszerzenie oferty – tak zmienia się powiatowa lecznica

Powiatowe szpitale nie mają dobrej prasy. Niedofinansowane, zmagające się z problemami infrastrukturalnymi i kadrowymi, działające zgodnie z odgórnymi przepisami zupełnie oderwanymi od realnych potrzeb pacjentów – stały się jednostkami, które nie kojarzą się pozytywnie. Brzeska lecznica również przez lata zmagała się ze złą opinią mieszkańców naszego regionu. Zaczyna się to jednak zmieniać. Zauważają to pracownicy BCM-u, którzy na co dzień spotykają się z wieloma pacjentami.

W Brzeskim Centrum Medycznym zrealizowano w ostatnich latach szereg dużych inwestycji. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście budowa nowego bloku operacyjnego. Aktualnie trwa też gruntowna modernizacja Zakładu Opieki Leczniczej. Równie istotne są jednak mniejsze zadania, ściśle ukierunkowane na poszerzenie oferty i jakości świadczonych usług.

Sprzęt na miarę XXI wieku

Mamy w brzeskim szpitalu naprawdę świetnych specjalistów, ale nawet najlepszy fachowiec nie może w pełni wykorzystać swoich umiejętności bez nowoczesnego sprzętu. Sięgamy po środki z różnych źródeł, aby wyposażać nasze oddziały. Cały czas dbamy o to, żeby do Brzeskiego Centrum Medycznego trafiał najwyższej klasy sprzęt, pozwalający na wykonywanie takich zabiegów, jakie dotychczas były możliwe do przeprowadzenia niemal wyłącznie w szpitalach specjalistycznych – mówi Kamil Dybizbański, dyrektor BCM.

Chirurdzy z BCM-u mają od niedawna do dyspozycji laser frakcyjny CO2. Urządzenie te pozwala m.in. na oczyszczanie trudno gojących się ran, wycinanie brodawek, polipów, włókniaków i nowotworów podstawnokomórkowych. Sprzęt kosztował 52 tys. zł, a zakup został sfinansowany dzięki wsparciu gmin: Brzeg, Grodków, Lewin Brzeski, Lubsza i Olszanka.

Pracownia Endoskopii otrzymała z kolei wideo-gastroskop, wideo-kolonoskop i cyfrowy ultrasonograf. Sprzęt o wartości ponad 1,2 mln złotych pozwala na lepszą diagnostykę pacjentów, szybsze wykrywanie postaci raka jelita grubego, większą skuteczność wykrywania polipów, wizualizację przełyku oraz wykonanie celowanej biopsji. Inwestycja została zrealizowana dzięki unijnemu wsparciu. Ponad milion złotych dotacji pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Blok Operacyjny brzeskiego szpitala został wyposażony w najnowszej generacji sprzęt do obrazowania tkanek. Po podaniu dożylnym lub podtkankowym specjalnego markera chirurdzy są w stanie bezpieczniej i precyzyjniej wykonywać wiele zabiegów. Mogą m.in. ocenić granice guza do usunięcia, zidentyfikować drogi żółciowe podczas operacji, a także określić zakres koniecznych do usunięcia węzłów chłonnych, czy wykonać biopsję. Na blok operacyjny zakupiony został także nowoczesny ultrasonograf, który wykorzystywany jest w diagnostyce pacjentów. Całość inwestycji wyniosła prawie 240 tys. zł.

Nieoceniona jest również pomoc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka przekazała brzeskiej lecznicy endoskop oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Trafił on na oddział otolaryngologii.

Warto rodzić w Brzegu

Władze powiatu wraz z dyrekcją szpitala kładą duży nacisk na to, aby brzeski oddział ginekologiczno-położniczy był pierwszym wyborem przyszłych mam. Przez lata kobiety mieszkające w naszym powiecie wolały rodzić w Namysłowie lub Oławie, bo tutejszy szpital miał złą opinię. Kobiety, które teraz sprawdzają ofertę BCM-u, są często zaskoczone, widząc jak wiele rzeczy zmieniło się na korzyść. Jestem przekonana, że obecnie warto jest podjąć decyzję o tym, aby rodzić właśnie w Brzegu – mówi Monika Jurek, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego.

Oddział ginekologiczno-położniczy brzeskiego szpitala rozszerzył bowiem swoją ofertę. Każda kobieta, która zdecyduje się na poród w BCM, może nieodpłatnie skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Warunkiem jest brak przeciwwskazań medycznych. Brzeska lecznica jest pierwszą powiatową placówką w regionie, która wprowadziła takie rozwiązania niemal dla każdej przyszłej mamy. Jest to możliwe dzięki współpracy lekarzy ginekologów oraz anestezjologów.

Warto też dodać, że oddział ginekologiczno-położniczy przeszedł gruntowną modernizację. Wyremontowano sale, wymieniono łóżka oraz szafki, doposażono w specjalistyczny sprzęt blok porodowy oraz oddział noworodków. Ponadto uruchomiono ponownie działalność szkoły rodzenia.

Ratując ludzkie zdrowie i życie

Inwestycje realizowane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, to inwestycje w ludzkie zdrowie i życie. Tutaj liczy się każda sekunda. Wykonaliśmy rozbudowę tego oddziału, dostosowaliśmy infrastrukturę i zmodernizowaliśmy tzw. ciepły podjazd dla karetek. Inwestycja kosztowała ponad 400 tys. złotych, ale blisko 380 tys. udało się nam pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. W planach mamy również prace remontowe SOR-u od strony ul. Łokietka, gdzie powstaje właśnie nowa droga dojazdowa dla karetek – mówi Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego.

Warto również przypomnieć, że po latach świadczenia usług ratownictwa medycznego przez firmę zewnętrzną, pogotowie wróciło pod skrzydła brzeskiego szpitala. Wzbogaciło się przy tym o nowe ambulanse. Ponad 400 tys. kosztował renault wyposażony w nowoczesne kompresory do prowadzenia masażu klatki piersiowej. Sprzęt ten zachwalają ratownicy medyczni, którzy podkreślają, że jest lżejszy i poręczniejszy od dotychczasowego.

Godne warunki dla osób ciężko chorych

O potrzebie stworzenia oddziału paliatywnego mówiło się w brzeskim szpitalu od lat. Warto wiedzieć, że celem opieki paliatywnej nie jest wyleczenie chorego, czy zatrzymanie postępów choroby, ale poprawienie jakości życia pacjenta.

BCM utworzył 10-łóżkowy oddział medycyny paliatywnej na pierwszym piętrze budynku C. Dedykowany jest on w szczególności chorym onkologicznie z uporczywymi objawami, takimi jak ból, świąd czy duszność. Na oddziale stosowane jest leczenie objawowe, łagodzące dolegliwości pacjentów, dzięki czemu kres życia mogą oni spędzić wśród bliskich we własnym domu. W szczególnych okolicznościach osoby samotne pozostają w szpitalu, otoczone profesjonalną i życzliwą opieką personelu.

Nowe poradnie i udogodnienia dla pacjentów korzystających z usług laboratorium

W Brzeskim Centrum Medycznym powstały trzy nowe poradnie specjalistyczne – neurologiczna, diabetologiczna i pediatryczna. Jest to duże udogodnienie dla pacjentów, w tym również tych najmłodszych. W poradni pediatrycznej pomoc uzyskają dzieci, u których pojawią się symptomy przebytej choroby, ale nie wymagają one wizyty na szpitalnym oddziale.

Zmiany zaszły też w szpitalnym laboratorium. Przez lata skorzystanie z jego usług wiązało się dla większości osób z koniecznością wzięcia dnia wolnego w pracy, bo działało ono tylko od poniedziałku do piątku. Teraz pracuje również w soboty w godzinach od 8:00 do 11:00.

Ta na pozór niewielka zmiana to korzyść nie tylko dla pacjentów, ale również pracowników BCM. Niemal natychmiast zmniejszyły się bowiem kolejki, które każdego poranka ustawiały się przed laboratorium.

Odświeżone oddziały

Szpitalne inwestycje dotyczą nie tylko nowoczesnego sprzętu, czy utworzenia nowych oddziałów. Na bieżąco trzeba też dbać o podstawową infrastrukturę. W ostatnich latach udało się zmodernizować sale szpitalne oraz korytarze. Położono nowe podłogi, wymieniono instalacje wodno-kanalizacyjne, energetyczne i telekomunikacyjne. Przeprowadzono pilne remonty na oddziale chorób wewnętrznych oraz ortopedii, związane ze zmianą ich lokalizacji.
Pandemia koronawirusa pokazała z kolei jak ważna była inwestycja w nowe instalacje tlenowe.
Szpital nieustannie wspierają też darczyńcy. To właśnie dzięki nim odświeżono ściany na parterze budynku, koło poradni chirurgicznej i urazowo-ortopedycznej oraz w głównym holu lecznicy.

Czy brzeska lecznica może zatem pozbyć się złej reputacji? Z pewnością tak. Kluczem jest konsekwentne inwestowanie w szpital oraz poszerzenie oferty i jakości świadczonych usług. Równie ważne jest też zatrudnianie odpowiedniej kadry. Lekarze i pielęgniarki muszą bowiem nie tylko wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, ale również empatią.

Nikomu nie życzymy wizyty w szpitalu. Musimy jednak pamiętać, że w nagłym wypadku najprawdopodobniej pomocy będziemy szukać właśnie w najbliższej, powiatowej placówce. Ważne jest, żeby świadczyła ona usługi na jak najwyższym poziomie. Działania władz powiatu i dyrekcji BCM pokażą, czy brzeska lecznica skutecznie pozbędzie się łatki miejsca, które należy unikać za wszelką cenę. Wiele istotnych kroków w tym kierunku zostało już wykonanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *