Brzeg: jesienne nasadzenia roślin ozdobnych na terenach zieleni miejskiej

Sezon jesienny to nie tylko czas opadających liści i przygotowań do zimy, ale także idealny moment na sadzenie roślin ozdobnych, które wzbogacają nasze parki, rabaty miejskie i tereny zieleni przyulicznej. W naszym mieście dbamy o piękno otaczającej nas przyrody przez cały rok, a jesienne nasadzenia to ważny element naszych działań.

Zieleń miejska to nie tylko ozdoba miasta, ale także ważny element ekosystemu miejskiego. Rośliny, które rosną na terenach zieleni w Brzegu, nie tylko cieszą oko przechodniów, ale także odgrywają ważną rolę w przyciąganiu owadów i zachowaniu równowagi ekologicznej.

Piękne fioletowe kwiaty lawendy i budlei są nie tylko atrakcyjne dla oka, ale także pełnią wiele ważnych funkcji w ekosystemie miejskim. Posadzone przed budynkiem ratusza są nie tylko ozdobą miejsca, ale także stanowią przyjazne środowisko dla dzikich pszczół i motyli, zapewniając im cenne źródło pożywienia. Nektar lawendy i budlei przyciąga te owady, co pomaga w zapylaniu roślin i utrzymaniu różnorodności biologicznej w mieście. Lawenda jest także rośliną o działaniu odstraszającym niepożądane owady, takie jak komary.

Jesienne nasadzenia w parkach, na rabatach miejskich oraz terenach zieleni przyulicznej to doskonały sposób na zachowanie kolorów w naszym otoczeniu. Jednym z ulubionych kwiatów sezonu jest róża, która doskonale prezentuje się na rabatach miejskich, tworząc dywan kwiatów – między innymi na terenie zieleni wzdłuż ul. Wiśniowej.

W naszym mieście w tym sezonie zainwestowaliśmy w nasadzenia uzupełniające na terenie parków i rabat miejskich. Przy Bramie Odrzańskiej odtworzyliśmy rabatę, sadząc funkie i turzyce. Funkie zachwycają dużymi, sercowatymi liśćmi, a turzyce dodają subtelnego uroku swoim kłosami. To połączenie stworzyło piękną kompozycję, która będzie cieszyć mieszkańców przez cały rok.

W Parku Centralnym postawiliśmy na nasadzenia rozplenic, hortensji, werbeny patagońskiej oraz cieniolubnych cisów. Zestawienie hortensji z trawami ozdobnymi na terenach zieleni miejskiej i w parkach to nie tylko kwestia estetyki, ale także trwałości, gdyż te piękne kwiatostany i delikatne kłosy cieszą oko przez wiele sezonów.

Jesień to idealny czas na sadzenie roślin. W jesiennej glebie temperatura jest nadal wystarczająco ciepła do wzrostu korzeni roślin, nawet jeśli nadziemna część rośliny przestaje rosnąć. To oznacza, że rośliny mają więcej czasu na rozszerzenie systemu korzeniowego przed zimą, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Jesienne dni są zazwyczaj chłodniejsze niż letnie, co pomaga roślinom uniknąć stresu związanego z wysokimi temperaturami. Jeśli macie ochotę na sadzenie własnych roślin ozdobnych, to właśnie teraz jest odpowiedni moment.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia naszych parków, rabat miejskich i terenów zieleni przyulicznej. Jesienne spacery w otoczeniu pięknych kolorów roślin to doskonały sposób na relaks i cieszenie się urokami tego magicznego sezonu.

Dzięki naszym wspólnym staraniom Brzeg staje się jeszcze piękniejszy i bardziej przyjazny dla mieszkańców. Dbajmy razem o naszą zieleń miejską, pielęgnując ją i poszerzając jej różnorodność. Jesienne nasadzenia to krok w dobrą stronę w kształtowaniu przyjaznego i estetycznego otoczenia dla wszystkich naszych mieszkańców.

UM w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *