Świętujemy Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych został ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy, a jego celem jest promowanie zalet różnorodności językowej oraz zachęcenie Europejczyków do nauki różnych języków. Dzień ten jest obchodzony w całej Europie i za sprawą Zespołu Nauczycieli Języków Obcych nie ominął murów Ósemki.

26 września 2023 r. uczniów przywitała przystrojona szkoła: flagi, kolorowe baloniki i gazetki tematyczne umilały czas na przerwach, pokazując jednocześnie, że nauka języków obcych jest ważna i ciekawa. Były ciekawostki językowe, dobre rady wspomagające naukę oraz zabawne filmiki ukryte pod kodami QR, kolorowanki dla najmłodszych i lekcje tematyczne dla starszych dzieci. Dodatkowo uczniowie mogli się zmierzyć z muzycznym quizem językowym polegającym na odgadywaniu języka, w jakim śpiewa wokalista. Niektórzy po raz pierwszy słyszeli język fiński, szwedzki czy węgierski. Było sporo śmiechu, dużo pozytywnych emocji i wielkie zaskoczenie na koniec, kiedy się okazało, że żaden z uczniów nie rozpoznał wszystkich języków.

Zajęcia poświęcone językom obcym, dzięki uprzejmości księży, miały swoje miejsce również w czasie lekcji religii. Biegane dyktando dostarczyło odrobiny ruchu, ale przede wszystkim tony śmiechu, zwłaszcza że nie tak łatwo jest zapamiętywać tekst w języku obcym, nawet jeśli jest to doskonale znana modlitwa Ojcze Nasz w pięknie brzmiącym języku hiszpańskim. Uczniowie mogli się przekonać również, że we wszystkich krajach modlimy się tak samo.

Pani Aleksandra Rossa zorganizowała atrakcje dla uczniów obdarzonych duszą artystyczną, czyli Mini Playback Show, w którym wystartowało sześć zespołów. Uczniowie klas 8a, 7b, 5c i 4a zorganizowali prawdziwy performance, doskonale naśladując wybranych przez siebie wykonawców wśród których, obok gigantów rocka, takich jak Queen, znalazły się Luna i Blanka. Publiczność szalała, wykonawcy dali z siebie wszystko i miejsca na podium przestały mieć znaczenie, choć powołane jury wyłoniło najlepszy zespół w kategorii klas 4-5: Maję Wikieł i Marikę Błachut z klasy 4a oraz wśród klas 6-8, gdzie zwyciężyli Antek Klichta, Kuba Rudziński i Michał Majdański z klasy 7b.

Oczywiście dla fanów nauki języków obcych nie zabrakło fotobudki przygotowanej przez niezastąpionego pana Szymona Gancarczyka. Wiedzę i umiejętności można zdobywać na różne sposoby, co pokazały tegoroczne obchody Dnia Języków Obcych, które trwały tydzień i obfitowały w uśmiechy, okrzyki zdziwienia i pozytywne wibracje. Mamy nadzieję, że te emocje zostaną z nami jak najdłużej!

Zespół Nauczycieli Języków Obcych
Alicja Dorociak-Bryk
Mariola Gancarczyk
Barbara Iwasieczko
Aleksandra Rossa
Agnieszka Suflita
Katarzyna Wysocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *