Syfon XXV: ludzie – muzyka – sztuka – literatura

Dwadzieścia pięć lat temu impreza o nazwie „Syfon” miała w podtytule – spotkania młodych poetów. W tym roku „Syfon” odbywać się będzie w dniach 16-18 listopada pod bardziej pojemnym hasłem „Ludzie – Sztuka – Muzyka – Literatura” i zgromadzi kilkadziesiąt osób od tych znanych i nagradzanych autorów i autorek jak Tomasz Różycki, Marzanna Kielar czy Joanna Mueller po postaci i osoby znane mniej, ale warte uwagi i zauważenia jak Wioletta Ciesielska, Katarzyna Klakla, Przemek Rojek. Po raz kolejny też będzie można spotkać się z literaturą inną niż polska, bo organizator całej imprezy, brzeskie Stowarzyszenie Żywych Poetów raz po raz udowadnia, że potrafi realizować ambitne projekty wydawnicze, jakimi niewątpliwie są edycje tłumaczeń literatury z języków obcych.

Byli już w Brzegu żyjący twórcy z Serbii, Ukrainy, Czech w tym roku pojawi się zaocznie poprzez swoją książkę jeden z legendarnych autorów chorwackich – Siniša Petar Glavašević, niestety nieżyjący dziennikarz związany z miastem Vukovar, którego „Opowiadania z Vukovaru” właśnie w oficynie „Faktoria przekładu miały w tym roku swoją polską premierę.

Nie byłoby oczywiście „Syfonu”, gdyby nie konkursy literackie – na najlepszy zestaw wierszy, na książkę poetycką i o nagrodę publiczności, których laureaci i laureatki co roku są honorowani Złotymi Syfonami. Wyniki tych konkursów poznamy niebawem, ale jeden z nich, najzabawniejszy rozegra się w czasie finałowego spotkania 18 listopada z brzeskiej „Herbaciarni” i będzie w nim mógł wziąć udział dosłownie każdy – tak jako autor, jak i jako jury bowiem zwycięzcę wyłoni publiczność zebrana na miejscu. Najróżniejsze bywały to werdykty w dziejach, ale vox populi – vox dei, jak to się mawiało w dawnych czasach.

W piątek i sobotę 17 i 18 listopada atrakcje wokół „Herbaciarni” uzupełnią stoiska wydawców, których książki normalnie trudno zobaczyć poza witrynami internetowymi, co stało się od dwóch lat także punktem charakterystycznym brzeskiej imprezy. Będzie można kupić po okazyjnych cenach książki wydawnictwa „papier w dole”, Wydawnictwa J, Convivo, Domu Literatury z Łodzi, Afrontu z Bukowna oraz oczywiście brzeskiego Stowarzyszenia Żywych Poetów.

Całość – dzień w dzień uzupełnią występy formacji muzycznych – w czwartek 16 listopada będzie to „Brzoska Kolektyw”, w piątek częstochowska formacja „Jaźna” i wreszcie w sobotę nowa formacja Łukasza Jarosza – „Baza Ludzi Żywych”.

Program:

16 listopada 2023, czwartek
Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia, ul. Jana Pawła II 20, Brzeg
19:00 – koncert zespołu Brzoska Kolektyw

17 listopada 2023 piątek
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia numer 1, pl. Zamkowy 6, Brzeg
17:00 – Ręka pszczelarza – spotkanie z Tomaszem Różyckim, prowadzenie: Witek Sułek
18:00 – Wilki – spotkanie z Marzanną Bogumiła Kielar, prowadzenie Radosław Wiśniewski

Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia, ul. Jana Pawła II 20, Brzeg
19:00 – Pokój do płaczu – spotkanie Ka Klaklą oraz Wioletta Ciesielską, prowadzenie: Witold Sułek
20:00 – Izba Książki Niszowej prezentacje – Wydawnictwo Convivo Anna Matysiak i Agnieszka Wolny-Hamkało
21:00 – koncert zespołu Rafała Cuprjaka „Jaźna”

18 listopada 2023 sobota
Brzeskie Centrum Kultury, Mała Scena II p., ul. Mleczna 2-3
14:00 – Laboratorium Empatii 2023 – „Wojna Empatii” dyskusja kolegialna, moderator: Przemysław Rojek
15:30 – Chłopak z biblioteki – spotkanie z Przemysławem Rojkiem, prowadzi: Janusz Radwański

Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia, ul. Jana Pawła II 20, Brzeg
17:00 – Opowiadania z Vukovaru – spotkanie wokół książki Sinisy Glavasevića z tłumaczem i pisarzem chorwackim Sinisa Kasumovićem, prowadzenie; Artur Nowaczewski
18:00 – Sista – mini-benefis Joanny Mueller w 20 rocznicę działalności literackiej, prowadzenie: Dominika Lewicka Klucznik
20: 00 – Stowarzyszenie Żywych Poetów i przyjaciele – prezentacje autorskie gości imprezy, Konkurs o nagrodę publiczności.
21:30 – Rozstrzygnięcie konkursu o laur Scherffera, rozstrzygnięcie konkursu o laur SŻP, rozstrzygnięcie konkursu o nagrodę publiczności
22:00 – koncert zespołu Baza Ludzi Żywych

Izba Książki Niszowej kiermasz literacki 17-18.11.2023 w „Herbaciarni”:
Wydawnictwo J (Wrocław), papierwdole-Katalog Press – Osobne Góry (Wrocław-Oleśnica), Dom Literatury/SPP Łódź (Łódź), Afront (Bukowno), Stowarzyszenie Żywych Poetów (Brzeg), Wydawnictwo „Convivo” (Warszawa), Font (Poznań)

Partnerem głównym 25. edycji „Syfonu” są Fundacja PZU oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
Organizator: K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów
Współorganizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna, Niezależny Ośrodek Kultury „Herbaciarnia”, Brzeskie Centrum Kultury
Partnerzy: Fundacja PZU, Żwawy Borsuk, Fit-Morning
Mecenasi: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Nadleśnictwo Brzeg, Starostwo Powiatowe w Brzegu
Patronat medialny: Przegląd Brzeski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *