Mieszkanka powiatu oszukana podczas zakupów internetowych. Straciła 1 200 zł

Kilka dni temu do brzeskiej komendy zgłosiła się 23-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego. Z jej relacji wynika, że została oszukana na jednym z portali internetowych. Jak ustalili policjanci, kobieta wypatrzyła interesującą ją ofertę telefonu. Nawiązała kontakt ze sprzedającą, która przesłała jej link do wpłaty. Poszkodowana nic nie podejrzewając, weszła w link i z góry zapłaciła za telefon.

Sprzedająca potwierdziła wpłatę i zobowiązała się wysłać paczkę następnego dnia. Tak się nie stało. Kontakt ze sprzedającą się zakończył, a towar do poszkodowanej nie dotarł. Mieszkanka Brzegu straciła 1 200 złotych.

Zakupy w internecie to już codzienności. Jednak miejmy na uwadze, że tak jak w sklepie stacjonarnym jesteśmy narażeni na działanie kieszonkowców, tak w internecie na oszustów. Przypominamy jak bezpiecznie zrobić zakupy w sieci:

– Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku, zanim wykorzystasz go, nie wiedząc, co autoryzujesz.
– Nie klikaj w linki nadesłane przez sprzedawcę lub kupującego.
– Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, smsy i komunikatory, które zwierają linki, powinno wzbudzić naszą czujność.
– Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Najbezpieczniej zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
– Nie działaj w pośpiechu – to zły doradca. Każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.
– Zachowaj rozsądek – zbyt korzystna cena powinna wzmóc naszą czujność, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, przeczytaj komentarze, upewnij się, że masz do czynienia z uczciwą osobą. Kup towar płacąc przy odbiorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *