Senioralia po raz pierwszy w Brzegu

W październiku odbyły się I Brzeskie Senioralia. W wielu polskich miastach takie święto seniorów jest już tradycją, ale w Brzegu dopiero stawiamy pierwsze kroki i od razu bardzo udane. Program opracowany i przygotowany przez Martę Habrych oraz pracowników Brzeskiego Centrum Seniora rozpoczął się 9 października w Brzeskim Centrum Kultury. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przekazał uroczyście klucze do miasta seniorom, których reprezentowały Panie: Wilhelma Barańska, Barbara Chimiak, Maria Chlebowska, Grażyna Garbe, Elżbieta Kużdżał oraz Henryka Żuratyńska.

Uroczystość mocno była okraszona występami artystycznymi w wykonaniu seniorów, ale też młodych artystów z BCK, co stanowiło znakomitą klamrę spinającą młode i dojrzałe pokolenie. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała się grupa taneczna „Saltare” (16 pań), przygotowana przez Elżbietę Klimek, która powstała praktycznie na potrzeby Senioraliów, ale wszystko wskazuje na to, że seniorki „połknęły” bakcyla i przygotowują kolejne układy taneczne.

Trzy tygodnie dedykowane seniorom minęły bardzo szybko, bo oferta wydarzeń była bardzo bogata i działo się wiele, a chętnych nie brakowało. Udział w niektórych warsztatach był limitowany ze względu na indywidualny charakter i ograniczenia lokalowe. Tak było w przypadku Iwony Grajewskiej, która w niezwykle ujmujący sposób doradzała seniorkom, jak dobrać nakrycie głowy, żeby nie szpeciło, a było ozdobą. Każda uczestniczka mogła przymierzać różne czapki, kapelusze, opaski czy fikuśne ozdobniki (fascynatory). Wiele osób było pozytywnie zaskoczonych swoim nowym wyglądem.

Z kolei Monika Kolanowska podzieliła się z seniorkami profesjonalną wiedzą na temat właściwości leczniczych roślin znanych i nieznanych z naszych ogrodów, pól czy działek. Okazało się, iż lekarstwa rosną w zasięgu naszej ręki, tylko trzeba wiedzieć jak, kiedy i dlaczego z nich korzystać.

Na zakończenie Panie wykonały z ekologicznych składników błyszczyki do ust. Niewątpliwie największą frekwencją cieszyły się zajęcia „Fitness mózgu” prowadzone przez Krystynę Nachajewską, która od kilku lat propaguje z dużym powodzeniem aktywność fizyczną i umysłową, również w ramach zadania „Propagowanie zdrowego stylu życia seniorów na terenie Gminy Brzeg poprzez edukację i krzewienie aktywność fizycznej” finansowanego przez Burmistrza Brzegu. Mimo iż, obecnie zajęcia odbywają się cztery godziny w tygodniu, to zapotrzebowanie jest w dalszym ciągu ogromne. Jest to niewątpliwie zasługa Pani Krysi, która doskonale zna potrzeby seniorów, perfekcyjnie przygotowuje różnorodne ćwiczenia i potrafi zaczarować swoją osobowością.

Ewa Sudół jest natomiast czarodziejką-plastyczką, która potrafi wykonać cudowności z najprostszych materiałów. Potrafi wyzwolić również ukryte talenty u swoich podopiecznych, o czym mogły się przekonać uczestniczki jej warsztatów, wykonując przepiękne bukiety z jesiennych liści.

Kolejny „hit” senioraliów to opowieści Romualda Nowaka, który po raz kolejny zgromadził wokół siebie dużą grupę słuchaczy. Można było posłuchać historii właścicieli willi – Scharffów, ale też wielu ciekawostek nieznanych Brzeżanom, np., że hala targowa stoi na fundamentach fabryki pasamoniczej Scharffa.

Jeżeli dodamy do tego prelekcje, wieczory poetyckie, koncerty, spotkanie z historią czy „Brzeg na starej pocztówce”, to mamy niezwykle bogatą ofertę na czas Senioraliów, które zakończyły się w 23 października zabawą taneczną w Sali Stropowej Brzeskiego Ratusza. Do tańca śpiewem i muzyką zachęcali również seniorzy, czyli „Leśne Echo” oraz Tomek Maj.

Sprawczyni Święta Seniorów w Brzegu, Marta Habrych śle serdeczne podziękowanie za pomoc i zaangażowanie do: Krystyny Nachajewskiej, Elżbiety Kużdżał, Elżbiety Klimek, Romualda Nowaka, Jana Androsa, Małgorzaty Kalińskiej, Iwony Grajewskiej, Roberta Kwaśnego, Romany Więczaszek, Moniki Kolanowskiej, Tomasza Maja, Zespołu „Leśne Echo”, Grupy Tanecznej „Saltare”, Zespołu „Fermata”, Zespołów młodzieżowych BCK, Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzegu, Stowarzyszenia „Zdrowie”, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło nr 2 w Brzegu, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów o/Brzeg, Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Brzeg, Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, Banku Spółdzielczego w Brzegu, Kawiarni: Bombonierka, Godyla i Ambrozja, pracowników Biura Spraw Społecznych i Zdrowia UM, pracowników Ratusza, pracowników i pensjonariuszy BCS-u.

Ja natomiast w imieniu Seniorów dziękuję Marcie Habrych i jej współpracownikom za niezwykle ciepłą i życzliwą atmosferę, jaka panuje na co dzień w Brzeskim Centrum Seniora.

Seniorka E. Kużdżał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *