Wymiana kwiatów w MBP w Brzegu, czyli zielone środy w Filii nr 1

Wymiana kwiatów w punktach bibliotecznych cieszy się w ostatnich czasach dużym zainteresowaniem. Coraz więcej bibliotek pragnie urozmaicić ofertę, wprowadzając ciekawe akcje promujące swoje zbiory w nietypowy sposób. „Wymiana kwiatów”, „plantcrossing”, „zielona biblioteka”, „kwiatoteka” – to tylko kilka przykładów nazw akcji organizowanych w bibliotekach na terenie całego kraju.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu również postanowiła zmierzyć się z tym trendem. Pierwsza wymiana kwiatów w Filii nr 1 – „WYMIEŃ, ODDAJ, ZAADOPTUJ” miała miejsce we wrześniu 2022 roku. W założeniu miało to być jednodniowe spotkanie miłośników kwiatów, roślin doniczkowych i ogrodowych. Zainteresowanie jednak przerosło oczekiwania organizatorów i tak oto akcja trwa aż do dzisiaj i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Od stycznia 2023 roku przekształciła się w spotkania cykliczne, które odbywają się w każdą środę w godzinach pracy biblioteki. Jest to idealna okazja, aby poszukać nowych okazów do swoich kolekcji, „pozbyć” się tych znudzonych lub niechcianych, jak również podzielić się wiedzą z zakresu ich pielęgnacji.

W ramach akcji wymiany kwiatów Filia nr 1 organizowała spotkania z ciekawymi ludźmi zajmującymi się nie tylko uprawą roślin, ale również zielarstwem i ziołolecznictwem. Przykładem był cykl spotkań „Sielankowe porady o zdrowiu”. Naszym gościem i zarazem przewodnikiem po świecie ziół była Patrycja Noworycka z SIELANKA Sklep w Brzegu, która z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadała m.in. o czarnym bzie, aronii, lipie ich właściwościach zdrowotnych i leczniczych oraz wpływie na nasz organizm. Cykl obejmował trzy spotkania, podczas których omawiane były poszczególne grupy ziół, wymienialiśmy się doświadczeniami i wiedzą, a także mieliśmy okazję posmakować wybrane napary i zioła.

Zainteresowanie wymianą kwiatów spowodowało, że wzbogacony został także księgozbiór Filii nr 1 o pozycje z zakresu uprawy i pielęgnacji roślin, projektowania zielonych przestrzeni w domu i biurze, tworzenia domowych dżungli, zielarstwa i życia w duchu eko.

Dlatego już dzisiaj serdecznie zapraszamy do odwiedzenia filii przy placu Zamkowym 6, gwarantujemy, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od nasion, przez szczepki po duże okazy.

Filia nr 1
pl. Zamkowy 6
49-300 Brzeg
tel. 77 416 99 91
e-mail: brzeg.mbp.filia1@gmail.com

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: NIECZYNNE
Wtorek: 10.00-18.00
Środa: 10.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: NIECZYNNE

2 thoughts on “Wymiana kwiatów w MBP w Brzegu, czyli zielone środy w Filii nr 1

  1. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *