Nowoczesne roboty do rehabilitacji trafiły do powiatowej lecznicy. Pomogą wrócić do formy osobom częściowo sparaliżowanym lub z niedowładami

Oddział Rehabilitacji Neurologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Dorosłych w Śpiączce otrzymał z Funduszu Medycznego MZ innowacyjne roboty do rehabilitacji, które są szansą dla pacjentów na szybszy powrót do zdrowia. Sprzęt wart jest milion złotych i jest dowodem na to, że w nawet w niewielkim, powiatowym mieście można wyposażyć oddziały w urządzenia wykorzystywane na co dzień w specjalistycznych placówkach na całym świecie.

Jest to sprzęt najnowszej generacji, z bardzo wysokiej półki – mówi Dariusz Banik, kierownik Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej Dziennej, kierownik Fizjoterapii Ambulatoryjnej i koordynator fizjoterapeutów. Roboty medyczne pomogą wrócić do formy pacjentom częściowo sparaliżowanym lub z niedowładami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to choroby neurologiczne stanowią główną przyczynę długotrwałej niepełnosprawności, która u większości pacjentów wiąże się z zaburzeniami chodzenia. Nowoczesny sprzęt, który otrzymaliśmy, pomoże nam wspierać pacjentów po urazie rdzenia, udarach mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, polineuropatią czy z dystrofiami mięśniowymi. Roboty pomagają również w poprawie chodu, wydolności fizycznej, wzmocnieniu siły mięśni, redukcji spastyczności, zmniejszeniu dawki leków, zmniejszeniu bólu i w poprawie świadomości w przestrzeni.

Do Brzeskiego Centrum Medycznego trafiły trzy roboty:

1. BalanceTutor – bieżnia do treningu i oceny posturalnych perturbacji dla pacjentów neurologicznych i ortopedycznych to najdroższe urządzenie, jakie trafiło do powiatowej lecznicy. Pozwala ono terapeucie na generowanie nagłych zmian zewnętrznych (przypominających warunki, jakie istnieją poza szpitalem: potknięcie, poślizg itp.) prowadzących do wytrącenia ciała z równowagi. Pacjent może dzięki temu nauczyć się odzyskiwać kontrolę nad ciałem i nabrać umiejętności prawidłowego upadku.

2. Funkcjonalna proprioceptywna stymulacja (FPS) dla szyn CPM – Vibramoov for Kinetec – jest to robot do ćwiczeń kończyny dolnej.

3. Funkcjonalna proprioceptywna stymulacja (FPS) dla szyn CPM – Vibramoov for Kinetec KCENTURA 2 MOTORS – robot do rehabilitacji stawu barkowego i łokciowego.

Oba roboty (do kończyn górnych i dolnych) oprócz ruchu pasywnego są rozbudowane o funkcję propprioceptywnego stymulowania mięśni i nerwów, co powoduje, że stanowią prawdziwy stymulator ruchu ze wszystkimi jego neurosensorycznymi, percepcyjnymi i motorycznymi komponentami. Jest to zatem sprzęt umożliwiający kompleksowe przeprowadzenie pacjenta przez proces rehabilitacji. Zastosowanie rozbudowanych i zróżnicowanych protokołów umożliwia dobranie odpowiedniej rehabilitacji do danego schorzenia.

Nowoczesny sprzęt jest oczywiście bardzo potrzeby i pomaga w pracy z pacjentami – dodaje Dariusz Banik. Należy jednak pamiętać, że robotyka nie jest remedium na wszystkie schorzenia. Upowszechnienie robotów w medycynie jest oczywiście tylko kwestią czasu. To jednak człowiek – medyk jest najważniejszy w terapii i leczeniu pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *