Ósemka niesie pomoc kolędą

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu 13 grudnia odbył się koncert kolęd i pastorałek połączony z charytatywnym kiermaszem świątecznym pod hasłem „Niesiemy pomoc kolędą”. Całkowity dochód w kwocie 15 126,20 złotych zebrany podczas popołudniowego przedświątecznego spotkania połączonego ze zbiórką publiczną, został przekazany na rehabilitację absolwenta naszej szkoły Mateusza Lenartowicza, który jest podopiecznym Fundacji Słoneczko.

Społeczność brzeskiej Ósemki wielokrotnie udowadniała już, że słowa polskiego malarza i poety Radomira Dobke „Słysząc wołanie o pomoc, pomagamy wołać” nie są jej obce. Święta Bożego Narodzenia to czas radości, wspólnego świętowania i hojności, to czas, kiedy dobitnie uświadamiamy sobie, że prawdziwa radość tkwi w szczerym działaniu na rzecz drugiego człowieka. Dlatego jako osoby, wśród których Mateusz dorastał, cieszył się z mniejszych i większych sukcesów, ale i dzielnie znosił gorycz porażki, zdecydowaliśmy się po raz kolejny zorganizować kiermasz świąteczny, który tym razem poświęcony był właśnie Jemu.

Mateusz przez całe swoje życie zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, które rzutuje na każdą sferę jego funkcjonowania. Tylko dzięki intensywnej pracy i wytrwałości jest w stanie chodzić przy wsparciu drugiej osoby. Nie byłoby to jednak możliwe bez intensywnej rehabilitacji, która jest codziennością Mateusza oraz nieustannego wsparcia rodziny. Ćwiczenia są dla niego szansą na zwiększenie sprawności, a tym samym samodzielności.

13 grudnia mury Ósemki pękały w szwach. Nikogo to specjalnie nie dziwiło, ponieważ cel szczytny, a do tego atrakcji było mnóstwo, zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Przybyłych witały przygotowane przez rodziców i pracowników szkoły świąteczne ozdoby, jak również zapachy świeżo upieczonego ciasta przywodzącego na myśl beztroskie czasy dzieciństwa. Uczestnicy kiermaszu mogli nie tylko rozkoszować się smakiem przepysznych ciast, ale również zjeść coś ciepłego, jak i skosztować pełnych witamin świeżo wyciskanych soków. Przedświąteczne spotkanie było też niepowtarzalną okazją do tego, aby zakupić to, bez czego trudno wyobrazić sobie polskie Święta Bożego Narodzenia. Nie zabrakło więc ręcznie wykonanych kartek, bombek, stroików i innych ozdób wykonanych przez uczniów i rodziców naszej szkoły. Najmłodsi mogli się zaopatrzyć w przedświąteczne prezenty, wśród których znalazły się puzzle, gry, książki i pluszaki. A że z pewnością wszyscy byli bardzo grzeczni w kończącym się roku, żaden z rodziców nie odmówił im dodatkowych prezentów, tym bardziej że cel był wart wydanych pieniędzy.

Nieodzownym elementem naszych przedświątecznych spotkań jest koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Również w tym roku wprowadził on wszystkich w świąteczny klimat, a nasi wspaniali prowadzący Milena Wiącek i Michał Majdański, uczniowie klasy 7b, przybliżyli zebranym historię kolęd i pastorałek śpiewanych przez uczniów Ósemki. Autorem scenariusza był ksiądz Dorian Dawidziak, a o oprawę artystyczną wykonywanych utworów zadbali wychowawcy klas przy wsparciu nauczyciela muzyki.

W murach Ósemki tego grudniowego popołudnia z ust uczniów wybrzmiały tradycyjne kolędy i pastorałki: „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Był pastuszek bosy”, „Spada z nieba biały aniołeczek” i „Skrzypi wóz”.

Podczas koncertu kolędy „Cicha noc” i „Lulajże, Jezuniu” zaśpiewała również pani Wioletta Golonka (mama jednej z uczennic klasy 3a), a pani Daria Maryszczak (nauczyciel naszej szkoły) kolędy „Mario, czy Ty wiesz” i „Maleńka miłość”, natomiast nasz absolwent Franciszek Selak zagrał na trąbce utwory „Bracia patrzcie jeno” i „Bóg się rodzi”. Nie obyło się również bez występu nauczycieli i pracowników szkoły oraz obecnych gości, którzy a capella zaśpiewali kolędę „Do szopy, hej pasterze”. Na zakończenie kilka słów do zebranych skierowali pan burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i dyrektor PSP 8 Lucyna Bończak, którzy serdecznie podziękowali za tak liczne przybycie, zwracając uwagę na mieszkającą w nas potrzebę bezinteresownej pomocy, która płynie prosto z naszych serc. Pani dyrektor podziękowała też wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie w organizację kiermaszu oraz wielką ofiarność.

Dziękujemy za Państwa obecność i wsparcie w organizacji tego wyjątkowego popołudnia, za to, że ponownie udało się nam poruszyć Państwa pełne miłości serca i pobudzić Państwa do wsparcia szczytnego celu, jakim jest rehabilitacja Mateusza. A o tym, że tak się stało, niech świadczy kwota 15 126,20 złotych, którą zebraliśmy wszyscy razem dla Mateusza.

Katarzyna Wolak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *