Urząd Miasta w Brzegu dostępny dla wszystkich mieszkańców

Budynek Urzędu Miasta został dostosowany pod względem dostępności architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej dla ludzi, którzy mają problemy z poruszaniem się i pokonywaniem różnego rodzaju barier. Szereg wprowadzonych rozwiązań służy teraz brzeżanom i ułatwia załatwianie spraw urzędowych.

Usunięcie barier architektonicznych w Urzędzie Miasta sprawiło, że z budynku mogą korzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnościami czy mające problemy z poruszaniem się, ale również seniorzy i rodzice z dziećmi. Brzeżanie nie muszą czuć się wykluczeni, na czym bardzo zależało Jerzemu Wrębiakowi – Burmistrzowi Brzegu.

Udało nam się przeprowadzić kilka niezwykle ważnych przedsięwzięć, w tym m.in. budowa podjazdu, wykonanie specjalnego pomieszczenia do obsługi osób z niepełnosprawnościami, tabliczki na poręczach dla osób niedowidzących czy wprowadzenie usługi tłumaczenia na język migowy dla osób niesłyszących. Dzięki temu, że spełniamy standardy dostępności, z budynku Urzędu Miasta mogą korzystać wszyscy – mówi Burmistrz.

W pobliżu budynku znajdują się oznakowane miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, a do wejścia budynku B, od strony Parku nad Fosą, prowadzi podjazd umożliwiający swobodny wjazd, przy którym zainstalowany jest również dzwonek. Jednocześnie, w ramach przedsięwzięcia pn. „Dostosowanie Urzędu Miasta w Brzegu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” (umowa o powierzenie grantu w ramach projektu pn. „Dostępny samorząd – granty”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), na parterze budynku B, wyznaczone zostało oznakowane miejsce do obsługi osób mających trudności z poruszaniem się, a toaleta została dostosowana do ich potrzeb. Ponadto wykonano oznakowanie pomieszczeń, tabliczki na poręczach i plany tyflograficzne (dla osób niedowidzących i słabowidzących), dostępna jest usługa tłumaczenia na język migowy (dla osób niesłyszących i słabosłyszących). Zamontowano też materace do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wartość całkowita projektu wyniosła 452 461,18 zł netto, a dofinansowanie (ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa) 250 000,00 zł.

Na parterze budynku A, przy Biurze Spraw Społecznych i Zdrowia utworzony został Kącik Malucha, gdzie dostępne są różne książeczki, kartki i kredki dla dzieci, aby nie nudziły się w czasie, gdy rodzice załatwiają swoje sprawy.

Urząd Miasta w Brzegu zapewnia również dostępność strony internetowej, na której znajdują się liczne ułatwienia, w tym m.in. podwyższony kontrast, możliwość powiększenia tekstu czy wyróżnienie odnośników. Ponadto na stronie działa wyszukiwarka, która ułatwia szybkie odnalezienie informacji, istnieje też możliwość korzystania ze skrótów klawiaturowych przeglądarki. Strona jest dostosowana do odczytu na urządzeniach mobilnych.

UM w Brzegu

3 thoughts on “Urząd Miasta w Brzegu dostępny dla wszystkich mieszkańców

  1. I just could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply to your visitors Is gonna be again steadily in order to check up on new posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *