Wernisaż wystawy „Kobieta” w Brzeskim Centrum Kultury

W piątek (12 stycznia) w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy zbiorowej pt. „Kobieta”. To już trzecia odsłona tego wydarzenia. Pierwsza miała miejsce w 2021 roku i cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Beata Staszczyk, specjalistka do spraw edukacji plastycznej BCK, która punktualnie o godz. 18.00 powitała liczne grono autorów i gości przybyłych na wernisaż.

Już trzeci raz spotykamy się na wernisażu wystawy Kobieta. Dwie poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować ten projekt. Jego ideą jest integracja lokalnego środowiska twórców. Sam temat „Kobieta” był dość przypadkowy, jednak okazał się bardzo nośny, zdecydowaliśmy się zatem przy nim pozostać. W tym roku nowością jest to, że w wystawie biorą udział twórcy spoza naszego rejonu. W poprzednich edycjach były to osoby pochodzące z Brzegu albo z nim związane. Zależało mi szczególnie na tym, żeby zachęcić tych ludzi, którzy tworzą do tzw. szuflady. Nie każdy autor ma dość śmiałości, żeby zorganizować indywidualną wystawę. W grupie łatwiej pokazać swoje pierwsze prace, a z czasem dojrzeć do swojej własnej wystawy – mówi Beata Staszczyk.

Rzeczywiście, zainteresowanie wystawą jest ogromne. Nie pamiętam, kiedy brzeska galeria była tak zatłoczona, bo do licznego grona twórców dołączyło jeszcze liczniejsze grono sympatyków sztuki.
Po krótkim wstępie kuratorki wystawy nastąpiła prezentacja autorów.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali: Małgorzata Baworowska, Margo Liść, Katarzyna Bubel, Katarzyna Butrak, Wojciech Czulak, Monika Darłak, Katarzyna Dobrogowska, Kamila Gis, Aniela Głud, Barbara Haber, Zuzanna Holler, Jerzy Jakubów, Tomasz Kafel, Anna Komorowska-Chochołowska, Małgorzata Konieczna, Katarzyna Kurbiel, Paulina Mucha, Janusz Myrna, Agata Nalewaj, Elżbieta Nalewaj, Joanna Ołubczyńska, Agnieszka Orłowska, Monika Słubska, Beata Staszczyk, Zofia Staszczyk, Sabina Stręg, Bożena Styrna, Nicole Velli, Maria Zychla.

Po wejściu do galerii widzimy więc pracę wielu twórców, różnych zarówno pod względem koncepcji twórczych, jak i wyborów formalnych oraz treściowych. Prace prezentują też bardzo różny poziom, bo obok nowicjuszy, którzy swoją przygodę z malarstwem, bądź innymi technikami plastycznymi rozpoczęli niedawno, są też twórcy bardziej zaawansowani. Są też bardzo różne techniki plastyczne: rzeźba, malarstwo, kolaż, rysunek, płaskorzeźba. Na wystawie zabrakło niestety fotografii – organizatorzy nie zdecydowali się na nią.

Nie zamierzamy rozszerzać wyboru technik o fotografię. To było ustalone od pierwszej edycji. Obawiamy się, że fotografia zdominuje całą wystawę – każdy dzisiaj fotografuje, a przynajmniej połowa chce gdzieś to pokazać. Być może dla fotografów osobny projekt – dodała Beata Staszczyk.

Wystawę można oglądać do 13 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury przy ul. Mlecznej 5, w godzinach otwarcia galerii.

Janusz Pasieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *