Syfon – Sezon Grzewczy 2024, czyli coś dla fanów literatury i muzyki

24 lutego (sobota) o godzinie 16:00 w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia” rozpocznie się cykl spotkań, na których oprócz rozmów o literaturze wojennej, znajdzie się też miejsce dla pasjonatów poezji przez duże „P”. Każdy będzie też mógł spróbować swoich sił i samemu zaprezentować się przed wyrozumiałą i równie zafascynowaną tą formą sztuki publicznością. Będzie to moment spotkania i bliskości, celebrowany m.in. w towarzystwie patronów Stowarzyszenia, członków honorowych i przybyłych gości.

Przerwy pomiędzy spotkaniami autorskimi umili swą muzyką projekt „Zepsute radio” z muzyką typu ambient, który późnym wieczorem, na zakończenie „Sezonu grzewczego” zagra mini-koncert.
Tego właśnie dnia, 24 lutego, minie druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Chcąc skrócić dystans pomiędzy nami a ludźmi zmagającymi się z wojenną rzeczywistością oraz uczcić poległych w walkach żołnierzy – ojców, braci, synów – Stowarzyszenie Żywych Poetów na sezon grzewczy zaprosiło m.in. Anetę Kamińską – tłumaczkę literatury ukraińskiej i poetkę, której nowa książka, wierszowana kronika tego konfliktu, „Pokój z widokiem na wojnę 2” będzie miała swoją premierę właśnie w Brzegu. Pierwszą część tego niezwykłego zbioru wierszy brzeskie Stowarzyszenie opublikowało niemal dokładnie rok temu.
Na scenie pojawi się też Łukasz Barys – autor powieści „jeśli przecięto cię na pół”, laureat „Paszportów Polityki” w kategorii literatura za rok 2021, nagrody dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza, ale także – tutaj ciekawostka – 29 konkursu o laur Stowarzyszenia Żywych Poetów w roku 2020.

Wystąpi także Agnieszka Żuchowską-Arent filolożka serbska, tłumaczka utworów chorwackich i bośniackich, związaną z brzeskim Stowarzyszeniem poprzez wspólną publikację tłumaczeń wierszy Enesa Halivicia czy prozy Dosana Savicia.

W planach jest także łącznie on-line z autorką najnowszej książki wydanej przez Stowarzyszenie Żywych Poetów we współpracy z Instytutem Książki w Kijowie – Jaryną Czornohuz. Ukraińska poetka i żołnierka, będzie (miejmy nadzieję, że kwestie techniczne nie pokrzyżują planów) uczestniczyła zdalnie w premierze zbioru swoich wierszy „Koło wojny” w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, w związku z tym, że cały czas jest na służbie i nie ma możliwości opuścić kraju.

Do sytuacji wojny będzie także nawiązywał niezwykły live act literacko-muzyczno-plastyczny Dariusza Pado, w którym wierszom jego autorstwa będą towarzyszyły wyświetlane na ścianach Herbaciarni akwarele ukraińskiego ikonopisa Daniło Mowczana i nagrana wcześniej muzyka gitarzysty jazzowego Raphaela Rogińskiego.

Całość zamknie mini-koncert brzeskiego projektu Tomasza Kafla „Zepsute radio”.

W trakcie imprezy obecni będą także wydawcy zrzeszeni w nieformalnej Izbie Książki Niszowej – m.in. wydawnictwo Convivo z Warszawy, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź i Fundacja Afront z Bukowna.

Całe wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy z Niezależnym Ośrodkiem Kultury „Herbaciarnia”, który po raz kolejny użyczy nam miejsca na spotkanie oraz Towarzystwu Rozwoju Ziemi Brzeskiej, które wraz z Ukrainkami przygotuje dla obecnych ciepły poczęstunek. Nie zabraknie też przestrzeni na rozmowy, dyskusje, zawieranie nowych znajomości, bo w sezonie grzewczym powinno być ciepło i przytulnie.

ZGRW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *