Spotkania przy szachach w MBP w Brzegu

Od wielu lat wielbiciele szachów rozgrywają swoje życiowe partie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Zajęcia „Otwartego Klubu Szachowego” przeznaczone są dla wszystkich – tych, którzy jeszcze nie grali w szachy oraz dla tych, którzy grają od lat. Szachy to nie tylko zabawa i sposób na spędzenie wolnego czasu, to również okazja zdobycia umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Podejmowanie decyzji, logiczne myślenie, dyscyplina, odpowiedzialność za podjęte decyzje, radzenie sobie z porażkami – na te cechy zwracają uwagę osoby zajmujące się wychowaniem. I wszystko to, wzbogacone miłą atmosferą, fachową pomocą, w otoczeniu bogatej literatury znajdziecie właśnie u nas.

Ferie zimowe były kolejną okazją, by rozegrać ciekawe partie oraz poznać biografię i umiejętności wybitnego polskiego szachisty, olimpijczyka, mistrza międzynarodowego, twórcy pierwszych na świecie krzyżówek. Trzy dni poświęcone były bowiem postaci Kazimierza Makarczyka (1901-1972) – jednego z najlepszych polskich szachistów okresu międzywojennego, który największy sukces odniósł w 1930 roku podczas Olimpiady szachowej w Hamburgu, gdzie wraz z polską drużyną wywalczył pierwsze miejsce, pokonując tym samym 17 drużyn z różnych krajów.

Pomysł był trafiony – pojawili się czołowi brzescy szachiści w różnych kategoriach wiekowych, nie zabrakło też początkujących pierwszoklasistów. Na grających spoglądali z okładek miesięcznika „Szachista” medaliści i zwycięzcy wielkich turniejów od WFM Honoraty Kucharskiej do aktualnego mistrza świata Ding Lirena i „naszego” mistrza świata do lat 16, Jakuba Seemanna. W ramach przypomnienia obejrzeliśmy niezapomnianą partię Kazimierza Makarczyka z Mistrzostw Polski w 1947 roku zakończoną „wiecznym szachem”.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni książkami, czasopismami i drobnymi upominkami. Obiecaliśmy też sobie codzienną i systematyczną pracę oraz kolejne spotkania klubowe.
Mamy nadzieję, że „Ferie z szachami” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu staną się, obok „Otwartego Klubu Szachowego”, stałym punktem w naszym kalendarzu imprez. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkania w naszej bibliotece. Szczegółowe informacje dotyczące terminów „partyjek” będą zamieszczane na stronie Internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu oraz na Facebooku.

Szach mat!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu
Ewa Kuśmierzak

4 thoughts on “Spotkania przy szachach w MBP w Brzegu

  1. Usually I do not read article on blogs however I would like to say that this writeup very compelled me to take a look at and do so Your writing taste has been amazed me Thanks quite nice post

  2. Hi, member of my family. I just wanted to say how fantastic this article is—it’s nicely written and has nearly all of the important details. I hope to see more content similar to this one.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *