Wczoraj (8 lutego) w siedzibie Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej przy ul. Moniuszki 1 w Brzegu odbyła się konferencja prasowa Violetty Jaskólskiej-Palus, która poinformowała, że zamierza kandydować w wyborach na urząd burmistrza Brzegu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele mediów lokalnych oraz Radia Opole.
W trakcie konferencji kandydatka przedstawiła ogólnie zarys swoich planów:
Przede wszystkim chciałabym wprowadzić nowy standard zarządzania miastem, opierający się na haśle „Współpraca zamiast konfliktów”, którym zresztą kieruję się na co dzień. Marzy mi się, żeby brzeżanie nie musieli wyjeżdżać z naszego miasta na stałe. Do tego potrzebne są oczywiście różnorodne działania w wielu aspektach życia. Przede wszystkim ludzie muszą mieć odpowiadającą im pracę, właściwe warunki mieszkaniowe i szeroką ofertę atrakcji.
Chciałabym, żeby pieniądze z budżetu Brzegu były wydawane na to, czego mieszkańcy oczekują. Będę chciała dokładnie poznać te potrzeby i we współpracy z Radą Miejską oraz innymi podmiotami efektywnie gospodarować budżetem – na przykład optymalnie wykorzystywać zysk ze spółek miejskich – w ten sposób, aby było to z korzyścią zarówno dla samych spółek, ich pracowników, jak i budżetu miasta.
Urząd Miasta powinien stworzyć jak najlepsze warunki na lokalnym rynku pracy, m.in. dla obecnych, jak i nowych przedsiębiorców. Z myślą o nich powstać powinien inkubator przedsiębiorczości, a dostępne tereny inwestycyjne powinny zostać maksymalnie wykorzystane. Myślę również o stworzeniu w centrum miasta nowoczesnej przestrzeni handlowej dla lokalnego handlu, usług i małej gastronomii. Brzeżanie powinni mieć możliwość korzystania z Brzeskiej Karty Mieszkańca (w formie fizycznej oraz aplikacji), czyli systemu rabatów i udogodnień związanych np. ze sklepami, basenem, kulturą, czy komunikacją miejską, która powinna być – także ze względów ekologicznych – darmowa.
Należy również w należytym stopniu zadbać o odpowiednią dostępność miejsc w żłobkach i przedszkolach, a także ofertę edukacyjną na właściwym poziomie. Ważne jest, żeby zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mieli szeroką ofertę dotyczącą możliwości spędzania wolnego czasu. Poza wydarzeniami miejskimi (które mają miejsce cyklicznie) należy zdecydowanie wzmocnić współpracę z organizacjami pozarządowymi i samymi mieszkańcami. Ludzie przecież sami wiedzą, co chcieliby organizować i prezentować. Powinno się im w tych działaniach pomagać.
Bardzo ważne jest, aby oferta turystyczna Brzegu była szeroka i przede wszystkim spójna. Nie może być tak, że Urząd Miasta administruje ratuszem i go promuje, a np. zapomina o zamku, bo ten budynek nie leży już w gestii magistratu. Turyści przyjeżdżający do Brzegu powinni czuć się tu jak najlepiej – zwiedzać interesujące miejsca, dobrze zjeść i przenocować. Nasze miasto należy promować, ale w odpowiedni, kompleksowy i przemyślany sposób.
Niezwykle istotne jest także dbanie o środowisko naturalne i ekologię. Zapewniam, że będzie to jeden z moich priorytetów i chciałabym, aby dzięki odpowiednim działaniom, nie tylko miasta, ale głównie państwa, zniknął smog znad Brzegu, a samochody omijały centrum miasta, korzystając z nowej obwodnicy. Jako osobie, której na co dzień towarzyszą dwa psy i kot, szczególnie zależy mi także na losie zwierząt, więc zadbam o stworzenie odpowiednich warunków dla ich pobytu w brzeskim przytulisku.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że budżet miasta to nie jest koncert życzeń. Zapewniam, że będę się starała pozyskiwać dodatkowe pieniądze z różnych źródeł zewnętrznych.
Jako urodzona optymistka jestem przekonana, że Brzeg może być naprawdę miejscem, w którym jego mieszkańcy mogą czuć się jeszcze lepiej. Trzeba zapewnić im do tego warunki. I ja chciałabym to zrobić.
Violetta Jaskólska-Palus jest rodowitą brzeżanką. Tu się urodziła i tu mieszka razem z rodziną. Przez ostatnie siedemnaście lat pełniła obowiązki dyrektora Przedszkola Publicznego nr 6 w Brzegu. Przeszła szereg szkoleń dla kadry zarządzającej. Ma doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i wypracowywaniu trudnych kompromisów, a także w opracowywaniu i realizacji planów finansowych oraz wydatkowaniu środków budżetowych, w tym pochodzących z projektów i grantów. Jako dyrektor współpracowała z placówkami oświatowymi, ośrodkami kultury, Sądem Rodzinnym, kuratorami sądowymi, asystentami rodzin, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Była członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Od zawsze była i wciąż jest aktywna społecznie: działaczka związków zawodowych, członek Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej, w latach 2022-2023 pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Razem dla Powiatu Brzeskiego. Wszystkie podejmowane przez nią do tej pory działania ukierunkowane były na rozwój i aktywizację lokalnej społeczności.
Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny