Niezwykłe spotkania z teatrem

29 lutego i 5 marca 2024 razem z moją klasą 7a wybrałam się na dwa spektakle teatralne. W lutym udaliśmy się do Wrocławia, do Centrum Impart na klasyczną sztukę przygotowaną przez Teatr Cracovia i wyreżyserowaną przez panią Annę Kasprzyk na podstawie komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Natomiast w marcu byliśmy w Brzeskim Centrum Kultury na współczesnym musicalu pt. „Koralina” w reżyserii Joanny Bilowickiej.

Oba spektakle zostały odegrane przez utalentowanych aktorów, zarówno tych dużych, jak i tych małych. W „Zemście” rolę Cześnika zagrał Edward Wnuk, natomiast w rolę Rejenta wcielił się Jacek Joniec. Obie główne postaci zostały zagrane bardzo dobrze, jednak bohaterem, który moim zdaniem spodobał się największej liczbie publiczności był Grzegorz Juras, odtwórca roli Papkina. Aktor w niezwykły, groteskowy sposób przedstawił nam postać trudną do zrozumienia, szczególnie dla młodych ludzi i jednocześnie śmieszną. Za prostą i moim zdaniem – zbyt skromną scenografię w „Zemście” – odpowiadała sama reżyserka Anna Kasprzyk oraz Piotr Plesner.

W zupełnie innej konwencji prezentował się spektakl „Koralina”. Tchnęła z niego młodość, współczesność i kreatywność. Młodzi aktorzy, którzy zaczarowali nas na scenie, reprezentują grupę musicalową „Antytemat teen”. Ich ogromny talent teatralny i muzyczny zrobił na mnie niespotykane wrażenie. Bardzo przyjemnie oglądało się dzieło wypełnione po brzegi pasją.

Oba występy były bardzo dobrze przygotowane, wierne wersji literackiej, jednak musical „Koralina”, jako że reprezentuje współczesną problematykę i występują w nim młodzi ludzie, podobał mi się bardziej. Oprócz utalentowanych aktorów mogliśmy na scenie zobaczyć również niezwykłych tancerzy z grupy prowadzonej przez panią Paulinę Rutowicz, która przygotowała całą choreografię. Należy też wspomnieć, że wszystkie piosenki zostały napisane i zagrane przez zespół Calmind, za muzykę odpowiadał również Michał Rabenda. Piękną scenografię, odmienną od tej z „Zemsty” stworzył natomiast Krzysztof Kowalczyk.
Słyszałam różne opinie od uczniów mojej klasy na temat naszych ostatnich teatralnych przygód. Zdania, jak to w życiu, były podzielone. Jednym bardziej podobała się „Zemsta”, a innym „Koralina”. Oba spektakle były piękne, zabawne i bardzo dobrze przygotowane, lecz jeżeli mam wybrać, to „Koralina” podobała mi się bardziej. Uważam, że każde obcowanie ze sztuką przynosi nam nowe doświadczenia, refleksje i jest wyjątkowym czasem z niezwykłymi talentami i różną interpretacją rzeczywistości. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali przygodę z teatrem.

Zuzanna Krupa
klasa 7a
PSP nr 8 w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *