Beata Gruszecka-Małek zdobyła II miejsce w poetyckim konkursie Kwadratura

21 marca to data, może się wydawać, jak każda inna. Dla poetów i pisarzy to światowy dzień poezji, dla uczniów to dzień wagarowicza, dla zwykłego śmiertelnika początek astronomicznej wiosny, a dla pasjonatów muzyki dzień urodzin Bacha według kalendarza Juliańskiego. Dla naszej stowarzyszeniowej koleżanki Beaty Gruszeckiej-Małek był to dzień otrzymania nagrody za osiągnięcie II miejsca w konkursie „Kwadratura”.

Nim jednak przejdziemy do opisu gali wręczenia nagród, poznajmy pokrótce autorkę i zarys samego wydarzenia. Beata w 2022 r. W 43. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej zdobyła wyróżnienie w kategorii „po debiucie”. W ostatnich latach wydaje książki dla dzieci, cieszące się wysokimi ocenami wśród czytelników.

Jeżeli chodzi o konkurs, to była to dopiero jego druga edycja, a wydarzenie zorganizowało wydawnictwo Kwadratura we współpracy z Łódzkim Domem Kultury. Konkurs był skierowany zarówno do debiutantów, jak i osób piszących od lat, co znacznie powiększyło liczbę nadeslanych prac. Tematyka była dowolna, a jedynym wymogiem było przesłanie zestawu 20 niepublikowanych w książkach, czasopismach ani Internecie i nienagradzanych wierszy, będących podstawą do dalszych prac nad tomem poetyckim.

W jury zasiadali: Joanna Chachuła, Rafał Gawin oraz Krzysztof Kleszcz, a laureatów ogłoszono 1 marca na Facebooku wydawnictwa. Nagrodą główną było wydanie tomu wierszy zwycięzcy przez Łódzki Dom Kultury w serii poetyckiej Kwadratura, a za kolejne miejsca przyznano nagrody finansowe i wyróżnienia.

Sama gala, jak już wcześniej wspomnieliśmy, odbyła się 21 marca w Łódzkim Domu Kultury. Co ciekawe laureatom nie zdradzono, które miejsce zajęli, więc każdy z nich – niczym przy wręczaniu Oskarów – mógł przygotować przemowę. Całe wydarzenie umilił koncert z okazji 339 urodzin Jana Sebastiana Bacha – wielkiego kompozytora i organisty. Dzięki uprzejmości Beaty poniżej publikujemy jeden z 20 konkursowych wierszy:

Miedź albo nie miedź

oto nie jest pytanie
oto równoważnik zdania
bo pytania stawiają filozofowie

a domy stawiają murarze
rzemieślnicy nie mogą
zamieszkać w pytaniu

odpowiedź nie może być domem
kominkiem marmurem i sofą
dlatego to nie jest pytanie

to równoważnik wybrania

Serdeczne gratulacje za zdobycie II miejsca!

Zuzanna Głud
Stowarzyszenie Żywych Poetów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *