Mistrz ortografii wybrany

W czwartek (4 kwietnia) uczniowie klas trzecich brzeskich szkół podstawowych spotkali się w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, aby po raz kolejny stanąć na ortograficznym ringu odbywającym się podczas Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego. Każdy z nich przeszedł w swojej szkole eliminacje wstępne, więc wyłonione osoby nie były przypadkowe.

Idąc za słowami Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” mali ortograficy postanowili udowodnić, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, a trudne zasady i reguły ortograficzne to dla nich chleb powszedni.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie przystąpili do napisania dyktanda składającego się z wielu słów, mających różnorodne trudności ortograficzne. Po zakończeniu dyktanda rozpoczęła się część druga konkursu – test wiedzy o naszym języku ojczystym. Laureaci mieli nie tylko wytłumaczyć zasady pisowni trudnych ortograficznie wyrazów, ale także umieć rozwiązać zagadki posiadające ukryte słowa, czy też wykazać się niezwykłym wyczuciem ortograficznym, wpisując brakujące litery lub dwuznaki we wskazanych wyrazach.

Po słodkim poczęstunku nastąpiło ogłoszenie wyników. Walka była niezwykle wyrównana, a różnice w punktach niewielkie. Mistrzem ortografii, wśród uczniów klas trzecich, została uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Zofia Furdyna, którą przygotowywała Pani Sylwia Jęczalek. Na II miejscu znalazł się przedstawiciel PSP 5 – Antoni Guziałowski, nad którego pracą czuwała Pani Aldona Kruczek, a III miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 8, którą zaprezentował Maciej Wysocki przygotowany przez Panią Anetę Barcewicz.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy – nie tylko zdobytych miejsc i trofeów, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy, jaką zaprezentowali. Przed Wami nowe wyzwania, już w klasie czwartej, a na nowych mistrzów czekamy za rok, z zupełnie nowymi zmaganiami ortograficznymi.

Dorota Wojciechowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *