Warsztaty malarstwa dla dorosłych – podsumowanie

Warsztaty malarstwa dla dorosłych często przyciągają uczestników różnorodnymi motywacjami. Niektórzy mogą szukać sposobu na wyrażenie siebie i uwolnienie kreatywności, inni mogą chcieć nauczyć się nowych technik i umiejętności, a jeszcze inni po prostu szukają relaksu i odprężenia po codziennych obowiązkach.

Dla 10 uczestniczek jest to nowe, ciekawe doświadczenie, które miało na celu rozwinąć ich umiejętności artystyczne. Choć jest to nowy projekt Ośrodka Kultury i Rekreacji realizowany na Stacji Sztuki, kończy się sukcesem, gdyż zgromadził osoby, które pragnęły odkryć swoje artystyczne „ja”, a także chciały nauczyć się nowych technik malarskich i eksperymentowania z różnymi materiałami. I mamy nadzieję, że te cele zostały osiągnięte. Wartością dodatkową jest również to, że wspólne malowanie przyczyniło się do stworzenia poczucia wspólnoty i przynależności.

Z odbytych warsztatów płyną różnorodne zyski – od umiejętności technicznych, takich jak wiedza o kompozycji czy mieszaniu kolorów do przełamania barier i obaw związanych z tworzeniem sztuki i zwiększenie pewności siebie. Mamy nadzieję, że dla uczestniczek tegoroczne warsztaty były czasem, który również wpływał na dobrostan emocjonalny, gdyż malowanie może działać terapeutycznie i pomagać w redukcji stresu. Był to również czas na eksperymentowanie, ponieważ Panie próbowały nowych technik bez obawy o ocenę. A konstruktywna krytyka od prowadzących i innych uczestników mogła przyczynić się do poprawy techniki.

Tak jak każda z uczestniczek jest wyjątkowa i niepowtarzalna, tak ich prace prezentują osobisty styl. Z pewnością obrazy, które znalazły się na wystawie, odzwierciedlają emocje uczestników i ich osobiste doświadczenia, które przeżyli podczas warsztatów.

Podsumowując, warsztaty malarstwa dla dorosłych mogą być nie tylko okazją do nauki i rozwijania umiejętności, ale także sposobem na wyrażenie siebie, znalezienie spokoju i połączenia z innymi miłośnikami sztuki.

Swoje prace zaprezentują artystki, które wzięły udział w pierwszych Warsztatach Malarstwa dla dorosłych (2023/24) zorganizowanych przez OKiR w Grodkowie. Jest to 10 niesamowitych kobiet, które chciały nieco rozwinąć swoje umiejętności techniczne związane z tym sposobem wyrazu artystycznego. Warsztaty malarstwa dla dorosłych mogą być nie tylko okazją do nauki i rozwijania talentu, ale także sposobem na wyrażenie siebie, znalezienie spokoju i połączenia z innymi miłośnikami sztuki.

Zajęcia przygotowała merytorycznie i przeprowadziła Ewa Kałuzińska, instruktor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie.
Krystyna Marciniak
Teresa Iwańczyk
Violetta Rutkowska-Litwiniuk
Jadwiga Ausztol-Bęben
Maria Siewak
Mariola Ostrowska
Małgorzata Menzel
Anna Piotrowicz
Magdalena Osiadacz
Barbara Jankowska

Od dawna chodziło mi po głowie zorganizowanie pleneru bądź warsztatów malarstwa właśnie dla dorosłych. Oferta plastyczna OKiR dla dzieci i młodzieży jest bogata – są prowadzone całoroczne, cotygodniowe kółka plastyczne, zajęcia z rękodzieła, czy zajęcia warsztatowe i plenerowe podczas ferii zimowych i wakacji.

Stworzenie, czy odkrycie na nowo amatorskiego środowiska twórczego związanego z naszą gminą było dla mnie bardzo ważne. Niektórzy tworzą w zaciszu własnych czterech kątów i nigdy z tym się nie ujawniają. Inni z kolei chcieli, ale z różnych przyczyn do tej pory nie zrealizowali swoich pasji.
Ogłoszone jesienią warsztaty malarskie były impulsem dla zgłoszenia się pięknych osobowości i stworzenia razem świetnej, bardzo aktywnej grupy, w której jej członkowie wspólnie sobie doradzają i doceniają się wzajemnie.

Początki zajęć polegały na ćwiczeniach szkicowych, w których panie studiowały formę, proporcje przedmiotów i światłocień. Kolejne ćwiczenia wprowadzały kolor i jego względność. Udało się zrealizować takie malarskie zadania na płótnie jak:
– nokturn – pejzaż nocny inspirowany surrealizmem
– martwa natura – obserwacja i próby przeniesienia głębi na płaskie podobrazie
– kopia mistrza – obraz Klimta, jednego z bardziej reprodukowanego artysty
– malarstwo strukturalne – technika, w której używaliśmy różnych narzędzi oprócz pędzla
– malarstwo abstrakcyjne – inspiracja Kandinskym
– eksperyment kolorystyczny – kwiaty, które powstały dziełem przypadku
– autoportret – zadanie na dzień kobiet, jeden z trudniejszych tematów
– studium róży i innych kwiatów – inspiracje różnymi malarzami m.in. Vincentem van Goghiem.

Mamy nadzieję, że nie będzie to koniec przygody, jaka się rozpoczęła. Wspaniałą kontynuacją byłby plener malarski, do którego można by zaprosić kolejne osoby zainteresowane tworzeniem. Efektem tego mogłaby być również wspaniała wystawa poplenerowa, na której znalazłyby się prace ukazujące zabytki czy przyrodę naszej gminy.

Tekst: Ewa Kałuzińska
Fotografie: Janusz Pasieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *