Akcja Czysta Odra – trzecia edycja za nami

Za nami trzecia edycja międzynarodowej Akcji Czysta Odra, którą z powodzeniem realizujemy na naszych nadodrzańskich włościach. Do tegorocznej akcji dołączyło wiele lokalnych organizacji i instytucji oraz ogrom Mieszkańców Brzegu i okolic. Frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów. Było co najmniej 150 Wolontariuszy. To wielki sukces!

Już na etapie przygotowań deklarowały swój udział i wsparcie liczne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorcy i szkoły z Brzegu i okolic. Zakład Higieny Komunalnej w Brzegu zaopatrzył Wolontariuszy w rękawice i worki oraz odebrał zebrane odpady. Nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy ze stowarzyszenia Ratownictwo Brzeg.

Ilość zebranych śmieci była ogromna. Okolice Mariny, Grobla – plaża, Kępa Młyńska, Kanał Odry, ul. Rybacka – tam ciężko pracowali Wolontariusze.

Z najbardziej zanieczyszczonych miejsc naszego miasta, została jeszcze „słynna” ul. Rybacka – lata zaniedbań i brak egzekwowania obowiązku dbania o nasze wspólne dobra. Organizatorka Ewelina Antonowicz zapewnia, że i tam będzie kiedyś czysto i pięknie. Po tegorocznej akcji organizatorzy wiedzą, że na naszym pięknym Brzegu zależy tak wielu ludziom.

Po ciężkiej pracy był i czas na integrację, podsumowanie i spotkanie przy grillu. Całe rodziny i sporo naszej młodzieży spędziło wspólnie czas na Marinie. Jeden z organizatorów, Jacek Zajączkowski – kierownik Mariny podkreśla, że byłoby wspaniale, gdyby mieszkańcy Brzegu częściej odwiedzali to miejsce. Równie serdecznie zaprasza szkoły, by dzieci i młodzież zapoznawały się z Odrą. To w końcu nasz lokalny skarb.

Organizatorami Akcji w Brzegu były lokalne Stowarzyszenia: Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej oraz Ratownicy Brzeg i Marina Brzeg – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Organizatorzy akcji wszystkim zaangażowanym przekazują serdeczne podziękowania za współpracę i aktywny udział. Mają także nadzieję, że któregoś razu nie będzie już czego sprzątać… Będzie czysto, bezpiecznie i pięknie.

Cała międzynarodowa Akcja Czysta Odra (czyli 850 km edukacji ekologicznej) powstała dzięki przyrodnikowi i podróżnikowi Dominikowi Dobrowolskiemu. Akcję w kraju wspiera finansowo bank Credit Agricole.

Uczestnicy i przyjaciele:
Mieszkańcy Brzegu i okolic – Wolontariusze, Szczep Drużyn Harcerskich Czarna Trzynastka, OSP Michałowice, Społeczna Straż Rybacka Okręgu PZW Opole Powiatu Brzeskiego, Stowarzyszenie Razem dla Powiatu Brzeskiego, TAMA Brzeskie Stowarzyszenie Abstynenta, Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia, Fundacja „Smoczy Web”, Leszek Krynda – pomoc drogowa, KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów, Hufiec Pracy w Brzegu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Brzegu – Rada Rodziców, nauczyciele i uczniowie, Koło Inicjatyw Lokalnych w Lipkach, Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa”, Herbaciarze Brzeg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *