Lokalni przewodnicy będą mogli znowu oprowadzać po brzeskim ratuszu

Brzeski przewodnik Marek Pyzowski poinformował w swoich mediach społecznościowych, że w najbliższy weekend będzie oprowadzał chętnych po brzeskim ratuszu.

Nie byłoby w tym może niczego niezwykłego, gdyby nie fakt, że od maja 2023 roku ówczesny burmistrz Jerzy Wrębiak zaczął znacząco utrudniać, a od września ubiegłego roku praktycznie zlikwidował możliwość zwiedzania tej perły śląskiego renesansu.

Według regulaminu wprowadzonego przez Jerzego Wrębiaka gmach można było zwiedzać jedynie we wtorki, środy i piątki w godzinach 8:00-14:00 i to po umówieniu się minimum tydzień wcześniej oraz przy liczebności grupy minimum 10 osób. Regulamin nie przewidywał zwiedzania ratusza w inne dni tygodnia. Nawet w weekendy! Ponadto wejście do gmachu było możliwe tylko w towarzystwie „przewodnika ratusza”, czyli pracownika Biura Promocji Urzędu Miasta w Brzegu. Co prawda opiekun danej grupy zwiedzającej mógł ją oprowadzić po ratuszu, ale jedynie pod okiem wspomnianego „przewodnika ratusza”. W praktyce lokalni przewodnicy, z których usług korzystają tłumy turystów i mieszkańców miasta, całkowicie stracili bezpośredni dostęp do jednego z najważniejszych zabytków Brzegu.

Teraz wszystko wraca do normy. Nowa Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus ponownie zezwoliła lokalnym przewodnikom na oprowadzanie po ratuszu.

W momencie, kiedy na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej dowiedziałem się, że bezpośredni dostęp do ratusza zostanie dla przewodników wznowiony, to od razu pomyślałem o akcji zwiedzania tego cennego obiektu – mówi Marek Pyzowski. Tak się złożyło, że akurat najbliższą sobotę i niedzielę mam w całości wolną, więc okazja idealna. Zresztą o normlany dostęp do ratusza walczyłem ponad rok i chciałbym, aby ta najbliższa inicjatywa była ukoronowaniem moich wysiłków. Niech mieszkańcy cieszą się i korzystają z tego razem ze mną. Już teraz mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest ogromne. Świadczy o tym nie tylko liczba reakcji, komentarzy i udostępnień pod samym postem informującym o zwiedzaniu na Facebooku, ale też tempo z jakim ludzie się zapisują. Nie minęły 24 godziny od opublikowania ogłoszenia, a ja na zaplanowanych około 160 miejsc mam już zajętych blisko 150! Szok! To pokazuje jak wielkie jest zainteresowanie dziejami naszego miasta, jego zabytkami no i jaki mamy w tym potencjał. Zawsze mówiłem i będę mówić, że my, brzeżanie, musimy to mądrze wykorzystać!

Jeśli w najbliższy weekend macie ochotę na zwiedzanie perły śląskiego renesansu i to w dodatku za darmo, zapiszcie się dzwoniąc pod numer 728 753 324. Liczba miejsc jest już bardzo ograniczona. Po ratuszu oprowadzi was, doskonale znany brzeżanom, przewodnik Marek Pyzowski.

data: 11 i 12 maja
godzina 11:00 i 16:00
czas trwania: około 2 godziny
miejsce zbiórki: przed ratuszem
zapisy: 728 753 324

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *